X
 30.12.2023 Живот

Брилијантен дизајн - мал стан во Токио трансформиран во простран дом

Јапонија е позната по своите тесни станбени простории, но благодарение на фирмата „ИГАрхитектс“, еден пар во Токио ужива во функционален дом за живеење и работа. „ИГАрхитектс“ успешно и креативно го искористи просторот, во кој нема вистински ѕидови, и создаде флексибилен распоред што може да ги задоволи потребите на станарите, вклучувајќи ја и приватноста.

1

5

Иако природната светлина доаѓа само од едната страна на домот, стаклените прозорци од подот до таванот на три нивоа дозволуваат сончевата светлина да влезе во внатрешноста. Иако домот не е доволно голем за балкон, внатрешноста може да изгледа како градина или балкон кога е потребно, со помош на генијалниот избор на дизајн.

3

4

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот