X
 01.02.2021 Живот

Месечен хороскоп за февруари 2021 година

Овен

Енергијата што го напојуваше овенот полека ќе се намали на почетокот од годината, а месечината и нејзините фази најмногу ќе влијаат врз овој хороскопски знак. Добро грижете се за вашето здравје помеѓу младата месечина и полната месечина. Не исцрпувајте го вашето тело и внимавајте на желудникот и варењето на храната. Во февруари вашата способност да ги слушате и разберете другите ќе биде многу посилна. Од друга страна, тоа може да ве натера да размислите за целта и како се одвива вашиот живот. И покрај тоа што срамежливоста не е баш типична за вас, овој месец ќе уживате да поминувате време сами.

На почетокот од февруари работите ќе почнат да се движат во правилна насока. Ќе имате повеќе од доволно енергија и поради тоа, ќе можете да завршите повеќе задачи одеднаш, без разлика дали тоа ќе биде во вашата кариера или личен живот. Емпатијата сега ќе биде еден од вашите најдоминантни атрибути и благодарение на тоа, многу луѓе ќе дојдат кај вас за совет од вас. Сепак, ќе се соочите со менување на расположението. Во секој случај, за овенот февруари ќе биде месец на голем раст на личноста.

Бик

Во февруари биковите ќе бидат немирни. Марс ќе има многу позитивно влијание врз вашата работа. Континуирано ќе ви надоаѓаат нови идеи, ќе обожавате да одите на работа и нема да можете да престанете да размислувате за работата дури и дома. Оваа иницијатива може да ги подобри вашите односи со вашиот претпоставен.

Исто така, вашата физичка активност ќе биде на повисоко ниво, без разлика дали е спортска или интимна. Февруари ќе биде месец одличен за комуникација. Нема да ви биде проблем да се договорите со никого. Бикот е енергичен знак и овој атрибут ќе се засили со влијанието на Марс. Зошто да не се обидете да аплицирате за позицијата за која сонувавте цел живот? Или охрабрете се и прашајте ја личноста што ве привлекува за состанок. Ќе бидете убедливи во секој разговор и затоа секогаш ќе можете да ја докажете својата поента. Само внимавајте да не си ставите премногу товар на рамената.

Близнаци

Близнаците ќе бидат склони кон депресија во февруари. Сакате да поминувате време со пријателите, а тоа ги прави вашите работни обврски невозможни. Ова лошо расположение може да се рефлектира и во други аспекти од вашиот живот, па обидете се да го искористите слободното време за да се грижите за вашата ментална благосостојба. Исто така, ќе бидете под силно влијание на сонцето. Благодарение на тоа, ќе се манифестира вашата способност да воспитувате деца и затоа ќе можете да ги решите проблемите со кои можеби не сте биле во можност да се справите во други времиња.

Со влијанието на сонцето во овој период навистина нема да ве интересира што мислат другите за вас. Февруари ќе донесе самодоверба што близнаците интензивно ќе ја почувствуваат. Ќе одите по својот пат и нема да се поколебате. Сепак, би можеле да дејствувате егоцентрично и затоа е добро да одржите одредена доза на емпатија кон другите.

Рак


Февруари ќе значи успех за раковите, главно благодарение на силното влијание на Јупитер. Ќе се истакнете на работното место, а претпоставените ќе бидат многу задоволни од идеите што ги презентирате. Сепак, вашиот успех ќе донесе и поголема одговорност. Не плашете се да го прифатите.

Вашиот успех во кариерата ќе се рефлектира и во приватниот живот и сè ќе оди како подмачкано. Искористете го овој просперитетен период и однесете го вашиот партнер на некое патување или едноставно одморете се и одвојте време еден за друг. И двајцата го заслужувате тоа.

Февруари може да изгледа малку помирно, иако тоа не значи дека ќе можете да легнете и да се одморите. Можеби сте доживеале огромен притисок неодамна, но излезете со пријателите наместо да се дистанцирате од околината. Тоа ќе ви помогне да дојдете до подобри идеи. Ќе се фокусирате на работа на себе, па затоа ќе имате корист од практикување јога, вежби за дишење или физичка детоксикација на телото со користење на сокови од целер, на пример.

Лав

Ако последниот месец не поминеше како што очекуваа лавовите, тие ќе се соочеа со голем ризик. Досега ризикот честопати се исплатеше, но запомнете дека може да има катастрофални последици за вас, па затоа треба да размислите дали вреди да се преземе. Нема да се чувствувате како свои во февруари. Одделувањето од другите може да помогне. Иако ќе ви биде тешко, обидете се да поминете што е можно повеќе време сами и организирајте ги мислите пред да се вклучите во животот на другите.

Февруари и неговата енергија ќе бидат добри за работа, но и за семејни односи. Овој месец е апсолутно идеален за зајакнување на овие врски, па затоа планирањето заеднички одмор или какви било други активности ќе биде одлична идеја во овие денови. Вашето семејство ве сака и вие сега ќе го потврдите овој факт. Уживајте во овие вредни моменти бидејќи еден ден состаноците од ваков вид повеќе нема да бидат можни. Ќе зрачите со безусловна љубов кон вашата околина.

Девица

Февруари ќе биде идеално време за девиците да го обноват контактот со своите пријатели. Патувајте со нив или поканете ги дома. Сепак, да претпоставиме дека тоа ќе биде попроширена посета. Во тој случај, тоа може да има негативно влијание врз вашата врска затоа што, по некое време, ќе се чувствувате непријатно поради нарушувањето на приватноста. Ќе бидете многу авторитативни во однос на вашето семејство и ќе се обидете да ги организирате нивните животи. Тоа ќе биде непријатно за вашите деца и колку повеќе се обидувате, толку повеќе тие ќе протестираат. Запомнете дека понекогаш помалку е повеќе.

Во овој период ве чека многу интеграција - без разлика дали станува збор за минати трауми или проблеми со кои се соочувате во сегашноста. Благодарение на тоа, ќе добиете увид во вашето однесување, што доведува до зголемување на емпатијата кон вашата околина. Ќе привлекувате луѓе кои ќе имаат корист од вашиот совет и така ќе се чувствувате многу важни, но обрнете внимание да не станете премногу горди. Февруари ќе биде месец на хармонични односи и сите страни ќе имаат корист од нивното зајакнување.

Вага

Вагите може да имаат проблеми на работа. Вашиот шеф е прилично деспотски настроен веќе извесно време и нема да биде ништо поразлично во наредните денови. Ќе имате проблем да се спречите да давате несоодветни коментари; сепак, треба да почекате подобра можност. Ако одберете да се соочите со нив, тоа може да има фатални последици за вас.

Чистењето на телото е често поврзано со полна месечина, која ќе дојде во средината на февруари. Ако ви се допаѓа, обидете се со наизменичен пост. Останете хидрирани и позитивните резултати ќе дојдат.

Февруари ќе ве натера да ја сфатите важноста на улогата на пријателите. Веројатно ќе наидете на проблем што не ќе можете сами да го решите. Затоа ќе се обратите за помош кај добар пријател, кој ќе ви даде апсолутно поинаков, непристрасен поглед на ситуацијата. Вагите се многу социјални знаци, така што комуникацијата со нивните чувства нема да им претставува проблем. Покрај тоа, влијанието на Венера ќе игра улога, така што меѓусебниот договор ќе се одвива како часовник.

Скорпија


Скорпиите ќе бидат многу успешни во однос на кариерата во февруари. Вашиот претпоставен ќе ја цени вашата работа и вашите колеги ќе уживаат во соработката со вас. Несомнено треба да се обидете да го искористите ова меѓусебно разбирање. Сатурн ќе ве заштити.

Во текот на февруари претежно ќе се согласувате со партнерот, и двајцата ќе бидете многу поддржувачки настроени. Затоа, можеби е добра идеја да направите прекрасно патување на село и, во исто време, да го прославите вашиот успех на работа.

Февруари ќе ги интензивира вашите комуникациски вештини. Нема да имате проблем да ги изразите своите мисли на начин што ќе биде лесно разбирлив за другите. И кога вербалната комуникација ќе биде кратка, ќе си помогнете со изрази на лицето и гестикулација. Во животот на овој воден знак би можел да се појави стар познајник. Скорпијата треба да запомни дека старата љубов никогаш не умира, и ако другата страна се чувствува добро да биде со неа, хороскопот имплицира дека вреди да им се даде втора шанса.

Стрелец


Во февруари внимавајте на зависта затоа што во текот на овој месец ќе бидете опкружени со неа. Колегите или соседите ќе обрнат големо внимание на сè што купувате или добивате. Тоа дури може да предизвика влошување на вашата репутација без воопшто да бидете вклучени. Како и да е, вие знаете кој ви е вистински пријател. Иако таквото откритие веројатно ќе ве повреди на почетокот, тоа ќе ви даде простор да се фокусирате на луѓето што навистина се грижат за вас.

Февруари ќе ги доведе вашите односи до криза. Можеби ќе излезат на површина информации за вашиот партнер за кои немавте идеја. Тие можат да бидат толку шокантни, што дури може да заврши со раскинување. Стрелецот ќе живее во период на вистината. Сè што криеле досега, некој ќе го искористи, што може да има целосно разорно дејство. Важна е промената во перспективата - сега постои единствена можност да почнете да живеете во вашата реалност, а не само во вашите идеи.

Јарец


Овој месец ќе почувствувате потреба да се одморите од секојдневниот метеж. На некои ќе им треба слободен ден, други ќе одат во спа-центар, а оние што се уморни од слушањето други лица дури ќе размислат и за патување во странство. Навистина ќе се чувствувате подобро одмарајќи се и тоа ќе ви помогне да се подготвите за пролетта. Ќе бидете многу склони кон болки во грбот и зглобовите во првата половина на месецот, па затоа не треба да планирате никакви активности што од вас бараат многу. Ако страдате од некаква состојба на кожата, може да биде полошо од вообичаеното веќе некое време.

Во текот на овој месец ќе имате желба да разговарате со вашата околина - што значи дека дискусиите за редовни работи, но исто така и за вашите чувства, нема да бидат проблем за вас. Јарецот ќе се отвори по долго време и благодарение на тоа, ќе добие можност да привлече истомисленици и искрени индивидуи. Се појавуваат нови, интересни пријателства - такви за кои никогаш не сте сонувале. Посакајте им добредојде на овие нови односи со отворено срце и февруари ќе биде еден од најпријатните периоди во вашиот живот.

Водолија


Ќе бидете нежни и грижливи кон партнерот благодарение на влијанието на Венера овој месец. Сепак, тоа може да биде проблем во некои ситуации. Посветете му поголемо внимание на вашиот партнер наместо да флертувате со други. Ако станува збор за конфликт, може да ризикувате да го изгубите поради вашето однесување. Во текот на овој месец нема да бидете многу штедливи и ќе се почестите со купување нови работи. Обидете се да имате самоконтрола бидејќи прекумерното трошење може да доведе до сериозни финансиски проблеми.

Во овој период ќе бидете многу љубезни и пријателски расположени, но дури и овие карактеристики можат да бидат малку премногу. Ако Водолијата ги праша другите за нивните проблеми и се обиде да ги примени нивните аматерски психолошки анализи, тоа ќе биде прилично одбивно за луѓето. Вие сте во можност да помогнете во голема мера, но ви треба вкус на вашиот сопствен лек. Февруари ќе претставува некакво балансирање помеѓу помагањето на другите и себеси.

Риби

Во текот на месецот ќе бидете доста напнати. Затоа, можно е оние што ги познавате да ве избегнуваат за да избегнат конфликти, и треба да го сторите истото ако сте вознемирени. Ако не правите ништо, не можете да предизвикате никаква штета. Дополнително, добро би ви дошло ако некое време поминете сами за саморазвој или релаксација. Исто така, овој месец ќе биде одлична можност да се фокусирате на вашето здравје. Вашата состојба не беше најдобра во текот на целата зима и затоа треба да се обидете да направите промени на подобро во вашиот животен стил.

Февруари ќе ја разбуди креативноста, без разлика дали е тоа во приватниот или кариерениот дел. Ќе имате толку многу идеи што веројатно нема ни да ги реализирате. Препорачуваме да разговарате за вашите идеи со некој непристрасен и да го слушнете неговото мислење. На овој начин рибите ќе знаат дали е нешто навистина интересно или само некаква лудост. Кога станува збор за врските, можете да очекувате совршена хармонија.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот