X
 01.04.2021 Живот

Месечен хороскоп за април 2021 година

Овен

Овој месец овенот ќе се чувствува како прероден. Април ќе ви даде доста високо ниво на ментална енергија. Веројатно ќе се обидете да ги постигнете своите цели и во личниот живот и во кариерата. Меркур ќе ви помогне јасно да ги дефинирате своите цели и начините на нивно постигнување. Ова е одлично време да почнете да посетувате курс и да организирате состаноци од големо значење.
Сепак, овој месец веројатно ќе донесе и болести на респираторниот систем, како настинка или грип. Ако не си дадете доволно време да заздравите, подоцна болеста може да го забави вашиот напредок.

За овој хороскопски знак, април ќе биде прилично романтична фаза. Луѓето родени во овој знак ќе почнат интензивно да размислуваат за своите односи. Можеби во овој месец овните ќе ја пронајдат својата вистинска љубов. Комуникацијата ќе биде јасна и искрена. Овој период најдобро ќе го искористите зајакнувајќи ги своите односи. Марс ќе ви даде силно хуманитарно и прогресивно размислување.

Бик

Во април животот на биковите ќе биде полн со позитивност во многу аспекти од животот. Особено во односите врз кои ќе влијае Венера. По значителна пауза, вашата сексуалност ќе се разбуди и вашиот партнер несомнено ќе го цени тоа. Оваа планета ќе влијае и врз вашата желба да се опкружите со убавина. Затоа е идеално време за украсување на куќата или за промена на нејзиниот изглед. Овие импулси може да завршат и со наплив на шопинг.

Април ќе разбуди голема морална чувствителност во вас. Ѕвездите ќе ви дадат огромна доза на самодоверба. Ако бикот е сведок на нефер однесување, тој ќе интервенира без двоумење. На пример, ако некој е малтретиран на вашата работа, вие ќе застанете зад него. Ова херојство може да привлече неочекувана љубов во вашиот живот, и ако тоа се случи, треба да ја прифатите. Овој месец е секако добар за нови односи.

Близнаци

Април ќе биде знак за кавги за близнаците. Без оглед на тоа која е личноста, ќе се расправате за ситници, а можеби подоцна ќе жалите. Покрај конфликтите, ќе се вратите и на старите грешки од минатото. Но, не треба да се обидувате да се борите против овие чувства, туку да се обидете да ги анализирате и да научите од нив. Врските ќе бидат тешки за вас во ова време бидејќи ќе бидете нескротливи, но во исто време одржувајте лојалност. Оваа поделба нема да додаде дополнително расположение.

Месецот е поврзан со ментална енергија и нема да имате проблем да организирате што било. Меркур ќе ви даде добри комуникациски вештини кои ќе се манифестираат во врските, како и работата. Вашиот мозок ќе функционира со полна брзина, сепак, внимавајте да не кажете нешто за што подоцна ќе жалите. Близнаците ќе забележат дека ќе можат ефикасно да апсорбираат информации, па затоа се препорачува посветување на време на самостојно учење, културни искуства или патувања во непознати земји.

Рак

Во април раковите ќе мора да имаат поголема контрола над себе. Ќе бидете склони кон експлозивност, и на работа и дома. Ова ќе има значително влијание врз вашите односи со колегите. Читањето може да ви помогне да се смирите. Пронајдете тивко место, земете ја омилената книга и оставете да ве вовлече во заплетот. Исто така, стекнувањето знаење ќе ви помогне да се опуштите.

Со влијание на Сонцето, април ќе биде осветлен од енергија. Инспирација ќе имате на секој агол, и затоа е идеално време да почнете нов проект. Ќе се снајдете многу добро на работа, и ако сте вработени, на повидок може да се појави промоција. Врските исто така ќе цветаат, но внимавајте да не се залагате премногу. Пред секоја сериозна одлука проценете ги добрите и лошите страни и дури потоа почнете да дејствувате.

Лав

Април ќе биде месец на независност и промена за лавовите. Без разлика дали станува збор за промена на вашето однесување, начин на живот, промена на работа или промена на визијата, ќе уживате во тоа во целост. Сепак, тоа ќе донесе и некои негативни страни. Ќе сакате да се ослободите од тековните обврски и да уживате во својата слобода. Можеби подоцна ќе жалите за ваквите промени.
Ако ве привлекуваат алтернативните науки, овој месец е одлично време да почнете да се занимавате со нив бидејќи хороскопот покажува дека ќе ве просветли исклучителен талент, кој може да не трае долго.

Во тоа време чувајте се од претерани емоционални испади. Под голем притисок сте на работа и имате тенденција да го истурите незадоволството кон вашата околина. Лавот може да изгледа дека намерно сака да влезе во конфликти, па неговото однесување може да стане дури и малку арогантно. Ако треба да се смирите, фокусирајте се на вашето тело. Започнете да јадете помалку преработена храна и дополнете ги потребните минерали - магнезиумот е добар за нервозата. На крај, но не и најмалку важно, потребно е да се движите. Тоа ќе ви помогне полесно да го поминете месецот.

Девица

Април ќе биде доста див за девиците во однос на односите. Можно е да се појави некој посебен во вашиот живот и да се за вљубите во него на прв поглед. Иако веројатно не можете да престанете да размислувате за оваа личност, треба да ги оставите работите да одат со свое темпо и да не брзате со ништо.

Позитивноста ќе ви помогне да го истуркате овој месец. Ќе се разбудите со ентузијазам и ќе се справите со сите одговорности со леснотија и хумор. Но, чувајте се од вашите колеги, кои можеби таквото расположение го сметаат за опортунизам и ве гледаат како закана.

Со влијанието на Сонцето, ќе почувствувате живост и огромен ментален капацитет. Во работниот живот ќе блеснете, бидејќи вашето темпо ќе добие незапирлива брзина. Прекумерниот ентузијазам може да има прилично спротивен ефект. Девицата мора да сфати дека е доволно и април ќе биде тежок предизвик во овој поглед. Ако сте во можност да работите со оваа енергија, вашата инспирација ќе биде многу наградена, на пример, во форма на промоција.   

Вага

Влијанието на Марс врз вагите ќе биде клучно во април. Треба да бидете внимателни во врска со ненадејните промени во расположението и чувството на вознемиреност, бидејќи тоа нема да ви донесе ништо добро на работа. Напротив, тоа може да го уништи вашиот добар однос со колегите што сте го имале досега. Брзо ви се одвлекува вниманието, па дури и најмалиот проблем може да ве испровоцира.

За среќа, кога ќе се вратите дома, ќе можете да се опуштите и да разговарате со вашиот партнер. Сепак, слободните треба да се обидат поинаку да се ослободат од нивната негативност. Не двоумете се да ја користите вашата физичка сила и да имате некаква физичка активност.

Целиот месец април ќе биде период на страст за вагите. Ако сте во врска, можете да бидете сигурни дека ќе процвета благодарение на вашата нежност, а ако сте слободни, на хоризонтот може да се појави нов познајник. Ако тоа се случи, не плашете се од изразување на вашите емоции. Другата страна ќе биде благодарна за вашата искреност и, најверојатно, ќе ви ги врати чувствата. Не заборавајте и на вашето семејство - тие ја очекуваат вашата поддршка и вашето присуство, без разлика дали има или нема тешки ситуации.

Скорпија

Скорпиите ќе бидат проактивни во април. На некој начин ќе бидете склони кон љубомора, што ќе доведе до одмаздољубиво однесување бидејќи Марс ќе влијае врз вас. Нема да се чувствувате сосема сами, затоа добро размислете за своите постапки и за тоа што ги предизвикува.

Бидејќи вашите реакции на какви било промени нема да бидат многу позитивни, најдоброто нешто што треба да го направите е да ги избегнете. Обидете се да почнете да се занимавате со спорт бидејќи е одличен начин за ослободување од вишокот енергија.

Енергијата од овој месец ќе ве натера да се заинтересирате за многу работи, без разлика дали станува збор за подготовка за супа од зеленчук или за квантна физика. Сепак, имајте на ум дека не е важно во што се подобрувате; важно е тоа да ве исполнува.
Скорпијата, исто така, ќе има тенденција да проба нови работи во нејзините врски, па затоа разни патувања се одлична идеја. Април ќе ви даде многу различни искуства и ќе откриете што навистина сакате да правите.

Стрелец

Април ќе биде одлично време за враќање кон семејните вредности. Обидете се да поминете што повеќе време со своите деца, но од друга страна, не заборавајте го ни вашиот партнер.
Стрелците ќе бидат склони кон меланхолија, која нема да има никаква специфична причина, па според тоа и никакво решение. Може да се обидете да ги покорите овие чувства; сепак, веројатно нема да можете целосно да ги потиснете.

Со почетокот на април ќе почувствувате силен нагон за зајакнување на врските со вашето семејство и пријателите. Зошто да не одите на патување во природа? Стрелецот ќе се чувствува многу опуштено во овие социјални кругови и ќе ја сфати важноста од одржување на квалитетни односи. Април ќе ви даде доста ментална енергија што најдобро ќе ја искористите во текот на вашата работа.

Јарец

Заборавањето на работата ќе биде предизвик за Јарците во април. Вашиот живот ќе биде поврзан со работата и без разлика дали уживате или не, нема да можете да престанете да размислувате за вашите должности дури и кога ќе си одите дома. Како и да е, благодарение на фактот дека повеќето родени во овој знак се многу систематски, нема да им биде проблем да најдат време за семејството и пријателите. Нема да имате проблем со каква било активност и затоа ќе ја зајакнете својата позиција како орган. Но, не претерувајте со строгите правила.

Април ќе ве натера да обрнете внимание на вашето семејство. За жал, веројатно нема да избегнете конфликт, што многу ќе ги разниша вашите односи. Ќе ви биде тешко да се наклоните на една од страните. Иако претпочитате да бидете непристрасни, тоа нема да биде можно. Јарецот ќе има расправии со една половина од семејството, што само ќе донесе дополнителни компликации. Обидете се да се опуштите што е можно повеќе. Ако се чувствувате како да не можете, можете да почнете да практикувате медитација.

Водолија


Водолиите ќе бидат многу зафатени овој месец. Вашите напори и успех ќе имаат тенденција да ги надминат вообичаените перформанси, што би можело да биде одлична можност да го искористите тоа и да добиете покачување на плата или да добиете надомест што ви беше одбиен во минатото.

Сепак, ќе бидете многу импулсивни во другите аспекти на животот во април, што може да го наруши вашиот однос со оние со кои сте блиски. Кога ќе одвојат време да одговорат на вашата порака, тоа ве фрустрира, и затоа може да одлучите да поминете помалку време со некои од нив или да ги избегнете целосно.

Април ќе разбуди немир во вас и така ќе се чувствувате како да не можете да застанете на едно место. Во таква состојба, нема да можете да завршите ништо, затоа ќе биде подобро за вас да го забавите темпото и да се насочите кон некаква физичка активност што ќе го смири вашиот ум. Водолиите ќе си ги средат своите мисли, и кога ќе се чувствуваат подготвени, ќе се вратат на стандардното темпо на нивниот живот.

Риби

Во април рибите ќе изгледаат како различни луѓе поради влијанието на Меркур. Од една страна, вашите вештини за зборување неверојатно ќе се подобрат, што може да ви донесе корист на многу начини, но исто така ќе го привлече искушението да манипулирате со другите. Не само што вашите намери можат да излезат од контрола, туку и да излезат на виделина, а вие веројатно ќе изгубите многу од вашите најблиски.

Оваа планета исто така ќе ви донесе многу креативност што досега не сте ја доживеале. Зошто да не пробате сликање или слични креативни активности?

Грижете се за финансиското управување бидејќи април ќе донесе неочекувани трошоци за кои можеби не сте подготвени. Ако градите финансиска резерва, веројатно ќе ја испразните во овој период. Голема е можноста дека можеби е потребно да платите повеќе работи одеднаш и ќе мора да добиете заем. Ако рибите не најдат финансиска поддршка од своето семејство, тие можат да се потпрат само на помошта на некоја компанија.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот