X
 01.05.2021 Живот

Месечен хороскоп за мај 2021 година

Овен

Со доаѓањето на овој месец, енергијата на oвенот континуирано ќе се зголемува. Благодарение на убавото време, може да се чувствувате презаситени од работна демотивација и ќе претпочитате да се концентрирате на слободното време. Не обидувајте се да се борите против тоа бидејќи ќе се чувствувате среќни само ако ги задоволите вашите потреби. Ако, сепак, сакате да работите на вашата кариера, обидете се да контактирате со колега кој можеби ужива да поминува време со вас.

Мај е исто така месец на љубовта. Ако имате партнер, ќе сакате да поминувате повеќе време со него. Меѓутоа, ако сте слободни, може да паднете во депресија.

Ако конзервативниот овен немаше нови искуства досега, мај може да го промени тоа. Овој месец би можеле да најдете скриена внатрешна желба за непознатото. Универзумот ќе почне да ви создава нетипични ситуации и опции што можат да разбудат страв кај вас. Меѓутоа, ако ги надминете вашите грижи, можете да бидете сигурни дека нема да зажалите. Без разлика дали станува збор за патувања, нови опции за кариера или врски. Едноставно кажано, имате можност да почнете да цветате.

Бик

Во мај биковите ќе ја вратат својата доверба во сите аспекти на животот благодарение на влијанието на Сонцето. Затоа, одлично време е да им се вратите на работите за кои сте мислеле дека не сте доволно добри. Можеби ќе бидете многу пријатно изненадени овој пат. Ќе бидете независни и малку егоцентрични, па затоа ќе биде подобро сами да се грижите за нив.

Дали долго време се надевате на промоција? Сега конечно може да дојде. Вашиот работодавец сигурно ќе го цени вашиот напор и затоа би можеле да ги искористите придобивките од вашата работа. Ако сте претприемач, мај и неговата енергија ќе ви донесат можности да заработите повеќе пари. Бикот сепак не треба да заборави на семејството. Можеби токму сега некој чека да му се извините за одредена грешка што сте ја направиле во минатото.

Близнаци

Во мај близнаците ќе се обидат да ѝ надоместат на својата околина поради конфликтите што ги предизвикале претходните месеци. Благодарение на Венера, сето тоа ќе оди добро - ќе ви даде трпеливост, посветеност и несебичност. Но, не очекувајте да поправите сè со неколку слатки збора. Некои односи се едноставно премногу нарушени. Оваа планета ќе ве стигне и во однос на парите. Честопати ќе имате тенденција да купувате огромни работи што всушност нема да ги користите. Вашата околина може да го забележи ова, и многумина нема да се срамат да разговараат за вашите склоности со другите.

Мај е апсолутно идеален месец за зајакнување на односите со вашите блиски. Ќе бидете убедени во тоа кога патувате или одите заедно на вечера. Близнаците ќе бидат отворени да градат посилни врски и нема да имаат проблем да кажат што мислат. Вашата голема енергија ќе биде заразна и за другите, па поминувањето време со вас ќе биде навистина радосно за нив.

Рак

Во мај Марс негативно ќе влијае врз сите оние што се родени во овој знак. Ќе имате тенденција да ги надминете проблемите со одложување и решавање подоцна.

Од друга страна, вашиот заштитен инстинкт ќе биде посилен од вообичаеното. Ако некој близок е загрозен, вие ќе го браните по секоја цена и нема да се двоумите да употребите дури и физичка сила. Сепак, оние што ќе се обидат да ги потиснат своите чувства, ќе постигнат само неоправдан гнев.

Во овој период нема да застанете на едно место бидејќи ќе ве привлечат многу опции. Ќе можете да комбинирате различни области од животот и да им дадете доволно внимание на секоја од нив. Тоа е време на оплодување - мај ќе биде исклучително продуктивен. Ракот треба да внимава на склоноста да биде арогантен, бидејќи може да ги исплаши другите луѓе. Затоа, пред да кажете нешто, имајте на ум дека премолчувањето понекогаш е злато.

Лав


Во мај лавовите ќе бидат прилично зафатени, особено кога станува збор за семејството. Хороскопот укажува на тоа дека може да се случи нешто што ќе го промени животот. Ова ќе биде месец на љубов; можно е да добиете одлични вести за нечиј брак или бременост. Без разлика дали сте вклучени вие или друг член на семејството, не плашете се да се радувате.

Генерално, овој месец ќе биде полн со среќа и мир за вас, така што ќе заборавате на работата или на училиштето, и наместо тоа, ќе уживате во вашето време кога извршувате една активност на отворено.

Мај ќе донесе мирни емоции, што значи дека ќе почувствувате внатрешен мир, иако можеби немате вистинска причина за тоа. Тоа е како сè да се реди на свое место - без разлика дали се врски, кариера или раст на личноста. Сепак, лавот не смее да го заборави ниту своето здравје. Ќе бидете склони кон грип и настинка и затоа препорачуваме да го зајакнете имунитетот со соодветна хидратација и чаеви од билки.

Девица

Во мај девиците ќе бидат под значително влијание на Јупитер. Тој ќе биде одговорен за незаситен глад за нови информации. Покрај тоа, новостекнатите информации можат да ви помогнат да имате подобри перформанси од вашите колеги на работа.
Што се однесува до семејството, ќе имате тенденција да се однесувате кон сите многу внимателно и да правите сè што можете за да избегнете каква било штета. Како и да е, понекогаш ќе биде подобро да се кажат работите директно - на овој начин значително може да го забрзате нивното решение.

Мај е апсолутно идеален месец за секоја физичка активност. Вашата состојба ќе биде одлична, и затоа, хороскопот препорачува да ја користите додека спортувате. Движењето благотворно влијае врз телото и умот. Ако долго време сте сакале да ја промените вашата исхрана, сега е вистинско време. Девицата сега ќе сфати колку влијае храната врз општата благосостојба.

Вага

Ќе напредувате во сите аспекти на животот благодарение на Венера. Оние во врска ќе уживаат во вниманието од нивните партнери, кои ќе почувствуваат потреба да се грижат за нив и да ги прават среќни секогаш. Слободните ќе уживаат во зголемениот интерес на спротивниот пол, што ќе им ја зголеми самодовербата.
Грижете се добро за вашето здравје, особено кон крајот на мај. Треба да го намалите консумирањето на алкохол, бидејќи следната полна месечина во Вага може да предизвика некои здравствени проблеми кај вашите бубрези. Чаша вино е добро, но подобро е да ги одложите забавите и прославите за следниот месец.

Мај ќе донесе интересни идеи, кои во голема мера ќе се искористат во работната област на животот. Веројатно размислувавте за интересен проект, кој би сакале да го примените во практика неколку месеци наназад. Ѕвездите имплицираат дека ако ја прифатите оваа единствена и нова идеја, ќе соберете слатки плодови дури и ако тоа значи напуштање на работата.

Скорпија

Ќе се чувствувате одлично во врската со партнерот во мај. Одете со него надвор од градот за време на викендот или почестете се и поминете пријатна и опуштена вечер во бањата и опуштете се. Слободните скорпии ќе уживаат во излегувањето бидејќи ќе бидат заљубени и никој нема да може да ги одбие, благодарение на влијанието на Венера.

Исто така, ќе работите многу добро. Ќе ви доаѓаат идеи, а вие ќе ја одобрите можноста и ќе одите напред, и ќе бидете успешни. Само внимавајте да не бидете премногу немилосрдни и егоцентрични.

Меј ќе претставува одреден пад на вашите емоции и кога станува збор за разговор со вашата подобра половина за иднината, ќе се чувствувате како воопшто да не ве вклучува. Доколку се случи тоа, не измислувајте изговори, запознајте го вашиот партнер со позициите на планетата и нивното влијание врз вашето однесување! Влијанието на Меркур е несомнено, и барем, ќе имате добар изговор. Но, скорпијата треба да му покаже на својот партнер дека и онака се грижи за него. Дебатирањето за сериозни работи може да се остави за некое друго време.

Стрелец

Во мај стрелците, под влијание на Јупитер, ќе имаат претерани очекувања од животот. Веројатно ќе очекувате максимално внимание и грижа од вашиот партнер, но може да бидете разочарани. Вашиот партнер ви верува и знае дека нема потреба да се грижи за вас бидејќи сами можете да се справите со сè.

Овој месец е исто така совршено време да размислите за вашите лоши навики и да почнете да се борите против нив. Иако на почетокот може да изгледа неостварливо, тоа сигурно ќе ве натера да се движите напред.

Со влијанието на Сонцето, во овој период ќе бидете многу оптимистички расположени. Ќе има позитивна енергија околу вас, а исто така ќе се чувствувате силни. Ќе сакате да ја реализирате вашата цел и се чини дека нема ништо што може да ве спречи тоа. За луѓето родени под овој огнен знак, мај ќе биде еден од најпродуктивните месеци. Луѓето блиски до вас ќе го забележат тоа и дури може да ве земат како пример. Тоа ќе ви ласка, но, сепак, обидете се да избегнете арогантно однесување. Може да ги исплаши дури и најверните придружници.

Јарец

Во мај јарците може побрзо да ги постигнат своите цели. И покрај тоа што календарската година е едвај на половина, вие би сакале да имате веќе постигнато сè што сте поставиле како цел за оваа година поради влијанието на Марс. Ќе бидете силни и ако некој се соочи со вас, тоа ќе доведе до непријатна расправија. Сепак, ќе бидете убедени дека сте во право и нема да сакате да слушате други мислења.

Единствено одвлекување на вниманието од напредокот ќе биде отсутноста. Поради вишокот енергија, нема да можете да седите некое време и ќе преминувате од едно на друго без да завршите ништо.

Можеби ќе почувствувате потреба да воспоставите ред во плакарот и да исфрлите стара облека или да го измиете автомобилот - накратко, ставете ги во ред сите аспекти од вашиот живот. Ќе ве нервира секаков хаос, и со вашите активности за чистење ќе ги инспирирате и луѓето блиски до вас. Веројатно сте забележале дека кога работите во чиста околина, вашиот ум е побистар.

Водолија

Во текот на овој месец може да се соочите со мал хаос во вашите односи. Го обожавате вашиот партнер, но и покрај тоа честопати ќе имате тенденција да се вратите на вашата последна врска и да размислите што сте направиле погрешно. Односот со поранешниот партнер не е најдобар и вие би сакале да го промените тоа.

Ќе имате сигурна перцепција на фазите на месечината. Тоа ќе влијае врз вашето расположение, вашата работна посветеност и вашето здравје. Особено ќе бидете подложни на болки во зглобовите, а кожата исто така ќе ви биде доста чувствителна. Затоа, не двоумете се да инвестирате во квалитетни лосиони за тело и витамини.

Со влијание на Сонцето, мај ќе ви даде лидерски способности. Водолијата е хуман знак, па затоа не мора да се плашите дека ќе изгледате арогантни. Вашите колеги и семејството ќе почувствуваат дека навистина има нешто во вашите идеи и ќе им презентирате таква убедливост што ќе ги натера да останат на ваша страна. Искористете го ова време за да ги подобрите вашите односи - на крајот на краиштата, социјалниот контакт е она што нè прави луѓе.

Риби

За многумина мај е месец на љубовта, па ни за рибите нема да биде ништо поразличен. Нормално, ќе бидете воодушевени, но доколку вашиот партнер ве разочара, начинот на кој ќе се справите со тоа може да каже многу за природата на вашата врска, нешто што можеби не сте го признавале долго време. Затоа, тоа е одлична можност да застанете и да размислите дали сте задоволни со вашата врска или не.

Овој период може да донесе и каење за минатото. Не треба да копате во тоа премногу длабоко, туку да гледате напред.

Рибите се природно интровертен знак. Сигурно не ви се допаѓа да зборувате пред многу луѓе - вашата идеја за совршена вечер е под ќебе со добра книга, наместо да бидете опкружени со многу луѓе на забава или во клуб. Сепак, мај може да го промени тоа за некое време. Ѕвездите ќе ви овозможат добри вештини за зборување, така што нема да бегате од овие предизвици - можеби ќе бидете изненадени поради ова.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот