X
 01.05.2022 Технологија

Во Јужна Кореја ќе се гради првиот одржлив град на вода

Светот се соочува со проблеми поврзани со климатските промени, а некои земји веќе преземаат мерки за да се заштитат од растечкото морско ниво.

Градот Бусан во Јужна Кореја, во соработка со програмата за човечко населување на Обединетите нации и компанијата „Оушникс“, го претставил прототипот за првиот одржлив пловечки град во светот. Градот на вода треба да користи нова технологија за крајбрежни градови кои се соочуваат со растечкото ниво на морето поради глобалното затоплување.


Фото: Oceanix City

Градот треба да расте заедно со морското ниво и во него ќе се произведува храна, вода и електрична енергија со соларни панели.


Фото: Oceanix City

Населбите во градот ќе бидат поврзани, а на почетокот во него ќе може да живеат 12.000 луѓе на три платформи. Градот може да се проширува до над 20 платформи со текот на времето.


Извор: Interesting engineering
Насловна фотографија: Oceanix City
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија