X
 01.07.2022 Забава

Месечен хороскоп за јули 2022 година

Овен

Во јули овните ќе станат харизматични лидери кои ќе се издвојуваат од толпата буквално на секој социјален настан. Ќе блеснете со самодоверба и позитивна енергија, а сите околу вас ќе ве доживуваат како пример и ќе се чувствуваат пријатно во ваше друштво. Затоа, овој месец ќе биде одбележан со градење врски, без разлика дали станува збор за љубов или за работа. Сепак, нема само способноста за комуникација да биде ваша предност во овој период, туку ќе се истакнувате и во практичните активности дома, кои ќе бидат ценети од партнерот.

Јули е совршено време за овенот да се зближи со своите познајници, главно благодарение на Венера во позиција на Лав, што ќе им даде многу самодоверба. Не плашете се да контактирате со некој што тукушто сте го запознале. На крајот на краиштата, тоа може да биде вашиот иден партнер. Дури и ако тој или таа не биде љубовта на вашиот живот, барем ќе имате возбудливо искуство.

Во текот на овој месец ќе бидете и во најдобра физичка кондиција, па не двоумете се да го искористите секој слободен момент за спорт или други активности, како градинарство или планинарење.

Бик

Јули ќе биде хармоничен месец за биковите, кои ќе се чувствуваат релаксирани, а ќе уживаат во секој момент што ќе им го донесе овој месец. Во вас ќе се разбуди емпатијата, а вие ќе станете потпора за вашите најблиски. Во исто време, ќе бидете полни со енергија, па не плашете се максимално да ја искористите. Ќе бидете многу физички подготвени и би било штета да не го искористите тоа, на пример, во спортски активности со пријателите. Но, внимавајте на повредите на мускулите на кои ќе бидете повеќе склони, па не заборавајте да се загреете правилно пред вежбањето.

Со доаѓањето на јули биковите најмногу ќе бидат погодени од Јупитер во позиција на Риби, благодарение на што ќе се чувствувате воодушевени од себе и ќе престанете да се грижите за работи врз кои немате контрола. Ќе ве обземе хармонијата, а тоа ќе го почувствуваат и другите. Згора на тоа, ќе можете да им ја пренесете хармонијата. Затоа, не очекувајте некои значајни промени во вашиот работен век.

Исто така, јули ќе биде идеално време за духовност што можеби неодамна сте ја оттргнале настрана. Обидете се со литература, сликање или медитација за да ви помогне да ја пронајдете рамнотежата.

Близнаци

Во јули близнаците можат да очекуваат големи животни промени во личниот живот и кариерата. Овој летен месец ќе ви даде многу самодоверба, благодарение на што ќе блеснете со позитивна енергија, а ќе станете многу привлечни за многу нови додворувачи. Во овој период, сепак, меѓу овие додворувачи може да се појави и вашата љубов, па согледајте го секој момент и уживајте во присуството. Размислувањето и непотребното креирање различни сценарија може да ве повреди. Исто така, нешто големо се случува на работа, затоа бидете подготвени и слушајте ја вашата интуиција кога донесувате одлуки.

Во овој период Јупитер ќе има најзначајно влијание врз близнаците. Освен креативност, ќе ви донесе среќа и судбоносни настани. Затоа во јули може да наидете на љубовта на вашиот живот или на некој настан кој ќе ви го промени животот и ќе исполни многу од вашите соништа. За жал, оваа планета е поврзана и со желба за моќ и преценување. Затоа, можеби ќе се обидете да преземете некоја задача што е надвор од ваша моќ.

Рак

Јули на ракот ќе му донесе голема доза на физичка и ментална сила, која ќе можат да ја искористат во неколку области од својот живот. Ќе се истакнувате во спортските активности. Ќе бидете и многу умешни, што добро ќе ви дојде во домаќинството, а партнерот секако ќе ја цени вашата иницијатива дома. Во овој период ќе бидете приемчиви, способноста за учење странски јазици ќе ви биде многу силна, а пријателите ќе доаѓаат кај вас за совет бидејќи ќе бидете многу емпатични и урамнотежени.

Во јули ќе имате многу енергија. Раковите ќе бидат немирни, а желбата за информации исто така ќе ви биде невообичаено силна. Меркур ќе ве турка напред, а вие нема да застанете додека не ги задоволите вашите желби. Сепак, внимавајте да не ве обземе преголема желба.

Кога станува збор за семејството и врските, луѓето околу вас ќе бидат заинтересирани за вашето друштво. Ќе бидете многу емпатични, а другите ќе сакаат да поминуваат време со вас. Ова важи и за вашиот партнер. Тој сигурно ќе цени ако поминете повеќе време со него.

Лав

Во јули лавот ќе се смири и ќе остави животот да тече. Ќе сфатите дека не треба да контролирате сè и дека е добро само да ве водат и да уживате во сегашниот момент.

Во овој период ќе бидете и многу сочувствителни благодарение на што вашите најблиски ќе го бараат вашето друштво и ќе доаѓаат кај вас за совет. Одличните комуникациски вештини и способноста за слушање ќе ви помогнат да запознаете некој што ќе стане важен дел од вашиот живот, без разлика дали е животен партнер или добар пријател.

Овој месец на лавовите ќе им донесе хармонија и топлина под влијание на Венера. Правилно ќе ја искористите вашата способност да воспоставите нови врски за да запознаете интересни луѓе. Освен тоа, ќе имате и доволно трпение да ги слушнете оние што не се толку привлечни.

Сепак, љубомората може да се појави поради влијанието на планетата. Ќе бидете со пријателите, а во исто време ќе го обвинувате партнерот што не поминува доволно време со вас. Обидете се да сфатите дека не мора секогаш да се чувствувате убаво кога тој или таа поминува време со пријателите.

Девица

Јули ќе ја зголеми самодовербата на девицата. Овој месец ќе бидете толку самоуверени што ќе се уверите дека давате сè од себе во сè. Меѓутоа, ако научите да се контролирате да не повредите никого, можете да го извлечете максимумот од тоа. Во овој период ќе се разбуди вашата сексуална енергија, а ќе ве зафати желбата да го зачините сегашниот сексуален живот со партнерот. Ќе уживате и во табу-темите; така, може да се радувате на многу интересни разговори.

На девиците нема да им биде лесно да запознаат нови луѓе во јули. Поради Венера, ќе имате тенденција да ги потценувате оние околу вас и неразумно да ги осудувате, а со тоа најверојатно ќе бидете арогантни. Меѓутоа, ако ѝ судите на книгата според нејзината корица, може да изгубите луѓе кои би можеле да ви го променат животот во иднина.

Од друга страна, ќе покажете непоколеблива наклонетост кон вашите најблиски. Вашиот сексуален апетит ќе се зголеми, а вашиот партнер со задоволство ќе го искористи тоа заедно со вас. Внимавајте да не преминете ниту една линија за да не го навредите.

Вага

Во јули вагите ќе имаат убав одмор. Ќе успеете на работа без многу труд така што ќе имате повеќе енергија и време за слободни активности. Конечно ќе сретнете пријатели кои долго време не сте ги виделе и повторно ќе ја продлабочите врската. Вашиот болен грб од неправилно држење и стрес ќе бара посебно внимание, па затоа треба секој ден да правите вежби кои ќе ви ја ублажат болката. Сепак, кардио-активностите надвор исто така ќе ви користат, па комбинирајте го тоа.

Во јули сè ќе биде мирно и ќе се одвива без проблеми, а ќе се чувствувате како сè добро да сте разбрале. Влијанието на Месечината ќе ви ги зголеми емоциите. Сепак, ќе можете целосно да ги контролирате сите ситуации и да ја пронајдете апсолутната рамнотежа во секоја ситуација.

Вагите може дури и да сакаат да создаваат или да се вклучат во некаква креативна активност. Не потценувајте се. Без разлика дали станува збор за украсување на вашата куќа или сликање, на пример, можете сами да го направите тоа, а вашите најблиски ќе ви се восхитуваат.

Скорпија

Во јули ќе дојдат многу големи промени во животот на скорпиите. Ќе се чувствувате како сосема нова личност која треба да го ажурира својот сегашен начин на живот. Тоа ќе биде поврзано со подобра физичка кондиција бидејќи може да почнете да вежбате и да јадете подобро. Бидете социјални; можеби ќе сретнете некој што ќе ве одведе во нова заедница која ќе ви одговара и каде што би можеле да стекнете нови пријателства и врски. Не испуштајте го партнерот од вашите активности; во спротивно, може да зажалите за тоа.

Во јули ќе има многу промени за скорпиите. Благодарение на Уран, ќе имате тенденција да го истражувате неистраженото и да експериментирате. Бидејќи тоа ќе ви помогне во многу аспекти од животот, ќе се држите до овој начин на размислување дури и во иднина.

За жал, вашата врска нема да функционира добро за вас поради ваквиот став, освен ако вашиот партнер не ги дели истите ставови. Меѓутоа, ако вашиот партнер сака да ги „држи“ нозете на земја, вие ќе бидете непомирливи и ќе се залагате за себе, што би можело да предизвика да искажете работи што никогаш не сте сакале да ги кажете гласно.

Стрелец

Јули ќе биде успешен месец за стрелците во однос на нивната кариера. Ќе смислите нови идеи кои ќе ги воодушеват шефот и колегите, а благодарение на вашата напорна работа и издржливост, можеби ќе стигнете и до унапредување. Затоа следете ги вашите цели и не дозволувајте некој да ве обесхрабри; сега е време кога имате најголеми шанси да постигнете успех. Вашата самодоверба ќе расте, а луѓето околу вас ќе го забележат тоа, затоа внимавајте да не оставите впечаток на арогантна личност, што може негативно да влијае врз вашиот однос со партнерот и со семејството.

Поради влијанието на Сатурн, стрелците може да бидат тврдоглави во јули и веројатно по секоја цена ќе се обидат да ги задржат традиционалните вредности. Ќе се обидете да ги примените на вашите потомци, а тоа може да значи проблеми. Тие може да чувствуваат дека им се мешате во нивните животи и на тој начин лесно би можеле да ви се спротивстават.

Ќе бидете многу систематични и во работата и во личниот живот. Како резултат на тоа, може да откриете дека успехот не е толку далеку како што изгледа на прв поглед и вашиот напор ќе даде резултат.

Јарец

Во јули на површина ќе излезат неволјите од минатото и ќе треба засекогаш да се средат. Неволјите ќе бидат околу конфликт во вашето семејство за кој сметате дека е решен. Не гледајте негативно на тоа и обидете се да го сфатите како предизвик за да ги подобрите вашите семејни односи. Сè може да се реши, но неопходно е да се биде отворен за тоа. Сепак, благодарение на вашата претерана потреба да се снаоѓате добро со сите, можеби ќе бидете прилично напорни, а тоа би можело да ги исплаши вашите роднини, па обрнете внимание и на други работи. Овој месец ќе бидете извонредни во спортот.

Во јули јарците многу повеќе ќе ја чувствуваат должноста кон своето семејство поради влијанието на Јупитер. Ќе бидете претерано заштитнички настроени кон вашите сакани, што често може да биде товар за нив. Обидете се да ги намалите овие тенденции, особено ако вашите деца се тинејџери. Не само тоа, тие би можеле да ви се лутат долго време, туку и многу им го отежнувате растењето ако премногу се грижите за нив.

Веројатно ќе сакате да инвестирате и во саморазвој овој месец. Без разлика дали се работи за рачни активности или стекнување знаење, тоа ќе ви даде внатрешен мир и задоволство.

Водолија

Јули ќе постави многу предизвици за водолиите, а тие ќе можат да ја искористат својата енергија со која ќе бидат полни овој месец. Спортот позитивно ќе влијае врз вашето расположение и вашата физичка состојба. Ќе бидете прилично немирни, а најголемиот дел од слободното време ќе го поминувате на некои спортски патувања или активности со семејството и пријателите. Сепак, ќе оставите впечаток на бурна и нестабилна личност, а на луѓето околу вас тоа нема да им се допадне. Можеби некои идеи за авантура ќе ви бидат одбиени.

Водолиите ќе бидат во одлична форма во јули, иако можеби не мислат така. Марс ќе ви ја даде својата енергија и нема да има ништо што не ќе можете да направите, затоа не потценувајте се.

За жал, поради влијанието на оваа планета, ќе бидете и поимпулсивни и понемирни од вообичаено, а тоа ќе доведе до многу конфронтации со другите, кои нема да можат да бидат во чекор со вас. Ќе ги избегнувате таквите луѓе, иако можеби сте биле неразделни во минатото.

Риби

Рибите во јули нема да можат да се препознаат поради нивните импулсивни реакции, кои ќе бидат поддржани од планетарните позиции овој месец. Треба да бидете внимателни и да се трудите да не кажете нешто за што подоцна може да зажалите. Обидете се да избегнувате ситуации кои вклучуваат остра размена на мислења. Наместо да поминувате многу време сами, посветите го на некои креативни активности. Овој месец ќе бидете одлични и во спортот, па обидете се да трчате или да одите во фитнес-сала, тоа ќе биде добро за вашето тело.

Во јули рибите ќе бидат под големо влијание на емоциите. Брзо ќе ја согледаат и најмалата промена, а однесувањето на другите ќе го сфаќаат многу сериозно. Дури и помал проблем често може да биде доволен да ве мачи со денови. Тоа би можело да ви помогне да ја зајакнете врската со природата бидејќи во последно време не обрнувате многу внимание на тоа. Грижата за животните или шетањето во шума ќе ви помогне да ја вратите внатрешната рамнотежа.

И овој месец ќе бидете во одлична форма. Ќе можете да направите повеќе од вообичаено, а ако страдате од некоја болест, симптомите можеби нема да исчезнат.

Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава