02.03.2023 Живот

Шест начини како да препознаете одговорна банка

Сте се запрашале ли некогаш какво е вашето влијание врз општеството и економијата? Влијаеме ли индиректно со самиот избор на банка? И во плејадата на термините кои буквално ги гледаме насекаде - „еко“, „одржливост“, „етичност“, можеме ли вистински да идентификуваме одговорна банка?

За почеток да видиме како, всушност, изгледа движењето на парите во банка – од една страна се клиентите, кои преку своите сметки прават плаќања, примаат плата или депонираат средства и штедат, и преку нив банката акумулира средства, додека од друга страна се клиентите кои ги користат кредитните производи на банката, односно ги користат финансиските средства што банката ги пласира на пазарот.

Одговорноста на банката се крие токму тука – во изборот на иницијативи кои ги поддржува, односно кредитира.

Во денешниот свет тешко е да се препознае кои банки ја прават вистинската работа кога станува збор за општествената одговорност, па токму затоа кога станува збор за избор на банка, важно е да се земе предвид малку повеќе од „најдобрите каматни стапки“, лесно достапни кредити и провизии.

Банките играат голема улога во обликувањето на локалната и глобалната економија, па токму затоа е важно да се избере банка која е одговорна. Ова значи избор на банка која инвестира, ги поддржува локалните заедници и која е посветена на одржливоста и етички практики. Банка која не инвестира во индустрии кои негативно влијаат врз природата, или пак компании кои користат присилна работна сила.

Имајќи го предвид ова, треба да бидете сигурни дека покрај вас стои банка која се грижи за вашиот најдобар интерес, банка која ќе ве насочи кон вистинскиот пат кога станува збор за инвестирање или штедење, ќе ве советува и кога е потребно финансиски ќе ве едуцира!

Но како да ја препознаеме вистински одговорната банка?

1. Транспарентност: Најважниот фактор при изборот на општествено одговорна банка е транспарентноста. Банките треба да бидат отворени и искрени за нивните практики, политики и процедури. Побарајте банка која е подготвена да ви даде детални одговори на сите прашања што ги имате за нивното работење

2. Одберете банка која промовира финансиска писменост. Општествено одговорната банка треба да промовира финансиска писменост, особено за ранливите популации. Одберете банка која нуди бесплатни програми и ресурси за финансиска едукација и која ќе се ангажира во финансиско образование со цел да ја зголеми свесноста на јавноста за опасностите од нетранспарентните финансиски понуди.

3. Влијание врз животната средина: Општествено одговорните банки треба да бидат посветени на намалување на негативното влијание врз животната средина. Побарајте банка која инвестира во еколошки проекти, нуди стимулации за зелени банкарски практики, зелени инвестиции и е транспарентна за нивната потрошувачка на енергија и управување со отпад. Исто така, проверете дали банката има дефинирана листа на активности кои негативно се одразуваат врз животната средина и општественото опкружување и кои не ги поддржува преку кредитирање.

4. Корпоративна општествена одговорност: Општествено одговорна банка треба да биде посветена на преземање активна улога во заедницата. Истражувајте ги иницијативите за корпоративна општествена одговорност на банката или барајте информации кои го нагласуваат позитивното влијание на банката врз заедницата. На пример, колкав е процентот на нефункционални кредити, дали се фокусирани на лесни потрошувачки кредити кои наместо да ја подобрат, ја влошуваат економската состојба на поединците. Потоа, кој е нивниот фокус на општествено дејствување, каде се присутни и кому ја даваат својата поддршка.

5. Социјално инвестирање: Многу општествено одговорни банки имаат програми кои им овозможуваат на клиентите да ги инвестираат своите средства во општествено одговорни компании и организации. Многу банки денес инвестираат во социјални проекти, како што се достапни станови, ублажување на сиромаштијата и образовни иницијативи. Истражете дали банката инвестира во ваков тип проекти и одберете банка која нуди различни општествено одговорни инвестиции.

6. Погледнете ги рејтинзите на банката: Постојат неколку организации кои ги следат и оценуваат банките според нивните напори за општествена одговорност. Побарајте го рејтингот на банките што ги разгледувате за да добиете подобра идеја за тоа кои од нив прават разлика. Појдовна точка нека биде Fitch рејтингот, односно потврда дека работењето на банката е стабилно, а анализираните ризици се соодветно менаџирани и се на ниско ниво.

(Комерцијална објава)

Живот