X
 02.04.2019 Живот

Фотографии што ја истражуваат социјалната наука

15-годишната Анвен Батлер-Шател ја освои наградата на овогодишниот натпревар за фотографии наречен „Подобри животи“, организиран од Советот за економски и социјални истражувања (ESRC). Нејзината фотографија „Сенди Гринс“ ги прикажува нејзините внук и внука како играат на песокта на плажата Литам во Ланкашир.

Советот за економски и социјални истражувања ги ангажираше 14 до 18-годишниците да истражуваат важни прашања во општествените науки, поделени во пет категории:

- Подобра економија;
- Подобро образование;
- Подобра животна средина;
- Подобро здравје;
- Подобри врски

- Спектарот на учесници на овогодишниот фотонатпревар беше исклучително импресивен. Бев среќен што бев водител на церемонијата вечерта, а учесниците на натпреварот покажаа колку истражувањето на општествените науки може да допре многу аспекти на животот од економијата до животната средина - изјави директорот за стратегија и операции на ESRC, професор Пол Најтингејл.

Фотографиите можете да ги погледнете во

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот