02.05.2020 Живот

Уметник ги портретира медицинските работници со отпечатоци од суперхеројски маски

Поради пандемијата на коронавирусот, докторите и сестрите низ целиот свет се ставени под голем притисок и стрес. Од речиси 2 милиона активни случаи во светот, над 56.000 лица во моментот се во сериозна или критична состојба.

Докторите и сестрите се борат да ги спасат. Да се биде во првите борбени редови против пандемијата значи дека докторите го ставаат сопственото здравје на предната линија за да им помогнат на другите. И покрај тоа што се уморни, напнати и емоционално исцрпени, самоизолирајќи се од членовите на своето семејство, тие продолжуваат да го прават она што најдобро го знаат - да спасуваат животи.

Неодамна уметничкото студио „Мекан Београд“ сподели одлична уметност во чест на медицинските работници што ги ризикуваат своите животи.

Поради нивните херојски акции, медицинските професионалци заслужуваат почит и токму затоа се поттикнуваат многу иницијативи за да изразиме колку сме благодарни.

1

И уметниците се приклучија на оваа кауза. Уметноста од Лидија Милановиќ, која е виш уметнички директор во „Мекан Београд“, ги портретира медицинските работници со отпечатоци од суперхеројски маски на нивните лица.

2

Овој проект, кој вклучува три фотографии, не само што совршено го доловува данокот што пандемијата го зема од медицинските работници туку и покажува колку е важна нивната професија.

3

- Постојат многу начини на кои може да им се каже благодарам на хероите од нашите денови: докторите, сестрите и медицинските работници. Како агенција, ние пишуваме и дизајнираме секој ден за брендови и компании. Сега дизајнираме за хероите кои се во првите редови, како начин да ја славиме нивната работа. Придружете се, споделете го она што го имате направено и следете нè, бидејќи создаваме возбудлива галерија низ цела Централноисточна Европа - велат од „Мекaн Београд“.

Извор: Bored Panda
Фотографии: McCann Beograd