X
 02.06.2021 Живот

Џон Бон Џови мие садови во неговиот ресторан во кој дели храна за сиромашните

Дали можете да го замислите Џон Бон Џови да прави нешто друго освен да свири на гитара и да пее?

Верувале или не, тој пет дена неделно поминува во кујната на неговиот ресторан каде што мие садови.

По долгата кариера и 400 милиони долари на сметка, тој поминува многу време во неговите ресторани во кои готви и мие садови. Заедно со неговата сопруга има три ресторани во кои луѓето плаќаат колку што можат и ако можат, а на менито нема цена.

„Соул кичен“ е името на непрофитната организација основана од Бон Џови. Во рестораните нема ценовник, а плаќањето на сметките не е задолжително. Оние што се во можност можат да остават 20 долари, додека оние што немаат пари може да јадат бесплатно, а подоцна можат да волонтираат во кујната. Според податоците, 51 отсто од оброците се платени од донации, а преостанатите 49 отсто се покриени со доброволна работа.


Токму поради тоа, мотото на ресторанот е: „Сите се добредојдени на нашата трпеза“.

Првиот ваков ресторан е отворен во октомври 2011 година во Њу Џерси, каде што е роден Бон Џови. Вториот ресторан е отворен во 2016 година, во област погодена од ураганот „Сенди“.

- Нашата мисија отсекогаш била да направиме позитивните промени и да се занимаваме со проблемите како глад и бездомништво. На нашите менија нема цени. Значи, ако сте во можност, ќе учествувате во нашата работа: можете да ги бришете масите, да ги миете садовите или да работите во нашите градини - вели Бон Џови.


Резервации не постојат. Кој како доаѓа, така си седнува, па можете да добиете место до некоја непозната личност, што придонесува за топлата и природна атмосфера.

На менито секогаш има три главни јадења, инспирирани од американската кујна, а менито се менува на секои 10 дена. Предјадењето се состои од супа и салата. Главното јадење се прави со бело или црвено месо или риба, но достапни се и вегетаријански опции. На крај е десертот, кој се разликува од сезона во сезона. Оброците се приготвуваат од органски состојки одгледувани во градината на ресторанот, чиј сопственик е невладина организација.

Покрај рестораните со бесплатни оброци, фондацијата на Бон Џови има изградено и домови за бездомници, млади луѓе и воени ветерани.

Извор: 6yka.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот