X
 03.03.2024 Живот

Фотограф снимил редок „зелен блесок“ кој доаѓал од Венера

Фотографот Питер Росен од Шведска успеал да ја фотографира Венера во моментот кога приредила спектакуларно шоу од неколку бои.

За целосно да се разбере значењето на ова, важно е да се разбере како функционира светлината. Светлината постојано поминува околу нас и низ нашиот Сончев Систем.

Сончевата светлина, обично белата светлина што ја гледаме како го осветлува нашиот свет, патува милиони километри низ вселената. Кога зраците влегуваат во атмосферата под агол, тие се прекршуваат од гасот и другите честички во воздухот што го дишеме. Сината светлина има кратки бранови, па затоа отскокнува повеќе од другите бои во спектарот - ја обојува небесната купола на нашето сино небо.

Фотографот Росен ја насочил камерата кон планетата Венера и успеал да направи одлична фотографија.

fotograf

- Едно утро се разбудив рано за да успеам да добијам прекрасен поглед кон Венера и Месечината, кои стоеја над хоризонтот на Стокхолм. Поради екстремниот студ во Шведска, добив и неочекуван бонус во форма на редок зелен блесок на Венера - вели тој.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Peter Rosén
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот