X
 04.02.2020 Живот

Има 11 години, твори и на албански и на македонски јазик и досега има 3 награди. Запознајте го Исмаил Шасивари

Иако неговите врсници најчесто го поминуваат слободното време играјќи игри на мобилен телефон, шестоодделенецот Исмаил Шасивари од тетовско Голема Речица сака да одвои неколку часа за пишување поезија и проза. Тоа успешно го прави и на мајчиниот албански и на македонски јазик. Уште од нижите одделенија ги пишува стихотворбите на двата јазика и веќе е на пат да пополни голема тетратка со песнички и раскази.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот