X
 04.05.2015 Здравје

Науката има едноставно решение за вашата несоница

Добри вести за оние кои не можат да спијат. Науката открила одличен и сигурен начин за заспивање за помалку од 90 секунди.

Докторот од „Харвард“ Ендру Вејл верува дека стресовите од секојдневието, заедно со светлината од телефоните, компјутерите и таблетите, го отежнуваат спиењето за луѓето.

Вејл е поддржувач на техниката „4-7-8“, вежба со која се смирува телото и умот додека се задржува фокусот на дишењето. Ова е еден од основните принципи на јогата и е одлична техника за намалување на стресот.

Како да го направите тоа?

1. Поставете го врвот на јазикот спроти делот од устата кој е веднаш позади горните предни заби. Задржете го таму до крајот на вежбата.

2. Затворете ја устата и вдишете полека преку носот додека во главата броите до 4.

3. Задржете го здивот 7 секунди.

4. Издишувајте преку устата 8 секунди.

5. Повторете го истото уште трипати.

Слатки сништа.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје