X
 04.05.2021 Живот

Од утре полицискиот час ќе започнува од 23 часот

Владата на Република Македонија на денешната 68. седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од утре - 5 мај, среда, забраната за движење наместо од 21:00, ќе започнува од 23:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наредниот ден.

Соодветно на овие измени угостителските објекти ќе бидат отворени за гости до 22:30 часот и тоа само на отворените делови, тераси, на угостителските објекти, како што е утврдено со постојните мерки и наменски протоколи, соопштија од Владата.

Оттаму додаваат дека Комисијата за заразни болести дополнително предложила, а Владата на седницата прифатила воведување мерка за задолжителна самоизолација (карантин) во траење од 14 дена за сите домашни и странски физички лица – патници кои пристигнуваат од Индија и Бразил заради спречување на ширење на новите соеви SARS-CoV-2.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот