X
 04.07.2022 Живот

Од каде ги добива парите кралицата Елизабета Втора?

Кралското семејство ги отвори своите книги за да покаже како кралицата ги добива своите пари.

Пари од даночните обврзници, познати како суверен грант, му се плаќаат на кралското семејство секоја година. Но, тоа не е единствениот извор на приход на кралицата.

Што добива британската кралица од Владата?


За 2021-2022 година, суверениот грант беше поставен на 86,3 милиони фунти - што е еквивалентно на 1,29 фунти по лице во Велика Британија. Ова не ги вклучува безбедносните трошоци.

Сепак, работата на Бакингемската палата, која е подложена на 10-годишен план за реновирање, ги зголеми вкупните трошоци за годината на 102,4 милиони фунти - што претставува зголемување од 17 отсто во споредба со претходната година.

Парите од преостанатите средства од суверениот грант од претходните години беа искористени за покривање на недостигот.

2
Фото: BBC

На што се троши овој суверен грант?


Кралицата и другите членови на кралското семејство го користат за плаќање на кралските должности, како што се приеми и забави во градината и посета на училишта. Минатата година беа извршени речиси 2.300 официјални ангажмани.

Со олеснување на ограничувањата по пандемијата, патните трошоци се зголемија за 1,3 милион фунти, на 4,5 милиони фунти во 2021-2022 година. Ова вклучуваше 26 патувања кои чинат повеќе од 15.000 фунти. На пример, патувањето со кралскиот воз за кралицата да присуствува на приемот на лидерите на Г7 во Корнвол чинеше 31.796 фунти.

Најскапото патување, кое чини 226.383 фунти, беше турнејата на војводата и војвотката од Кембриџ на Карибите во март.

Поголемиот дел од грантот бил потрошен за одржување на кралските палати и платите на персоналот. Минатата година беа потрошени 55 милиони фунти за напорите да се забрза работата на Бакингемската палата пред платинестиот јубилеј - што претставува зголемување од 41 отсто.

Од каде доаѓаат парите за суверениот грант?

Плаќањето се заснова на профитот на „Краун естејт“, бизнис со имот во сопственост на монархот, но работи независно.

Меѓу нејзините имоти се улицата Регент во Лондон и тркачката патека Аскот во Беркшир.

Не станува збор за приватна сопственост на кралицата, туку само му припаѓа на монархот за време на неговото владеење. Ова значи дека кралицата не може да го продаде имотот на круната или да ги задржи приходите за себе.

grant
Фото: ВВС

Како се пресметува суверениот грант?

Вообичаено, на кралицата ѝ се даваат 15 отсто од профитот на „Краун естејт“ од претходните две години, а Владата го задржува остатокот.

Сепак, договорено е од 2017 година да добива 25 отсто за следните 10 години. Ова ќе помогне да се плати за реновирање на Бакингемската палата од 369 милиони фунти.

Што ќе се случи ако се намали профитот на „Краун естејт“?

Ако профитот се намали, кралицата сепак го добива истиот грант како претходната година, кој се надополнува од Министерството за финансии. Ова правило е создадено во законот наречен Закон за суверени грантови од 2011 година.

На кои други начини кралското семејство добива пари?


Кралицата добива пари и од приватен имот наречен Војводство Ланкастер, кој се пренесува од монарх на монарх.

Имотот зафаќа повеќе од 18.000 хектари земјиште во области како што се Ланкашир и Јоркшир, како и имот во центарот на Лондон и генерира околу 20 милиони фунти годишно профит.

Оној што ја носи титулата војвода од Корнвол (моментално принцот Чарлс) има корист од Војводството Корнвол. Главно покрива земјиште во Југозападна Англија и исто така генерира околу 20 милиони фунти годишно.

Начинот на кој се трошат парите од Војводството Ланкастер и од Војводството Корнвол не се објавува јавно.

Исто така, кралицата има приходи и од имотите Сандрингам и Балморал, кои таа лично ги поседува. Некои членови на кралското семејство имаат и приватна уметничка колекција, накит и поштенски марки.

Кралицата и принцот Чарлс доброволно плаќаат данок на добивка од војводствата.

Што со безбедноста?


Некои тврдат дека вистинската цена на кралското семејство е далеку поголема. Тоа е затоа што суверениот грант не се користи за плаќање на обезбедувањето, кое обично го зема Метрополитенската полиција.

„Република“, организација која води кампања за избран шеф на државата, проценува дека вкупниот годишен трошок на монархијата, откако ќе се земе предвид безбедноста, е околу 345 милиони фунти - неколку пати повисоко од суверениот грант.

Сепак, други организации, како што е консултантската компанија „Бренд фајненс“, велат дека безбедносните и другите трошоци се надминати од она што монархијата го придонесува за економијата секоја година, како што е зајакнувањето на туризмот.

Извор: ВВС
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот