X
 04.10.2019 Живот

Отпадот во Пацификот го чисти огромна направа што плови

Огромна направа што плови, која ја осмислиле холандски научници за да го исчистат „островот“ од отпад во Пацификот, успешно почна да собира пластика и друг смет од океанот.

„Островот“ од отпад во најголемиот океан на светот, Пацификот, сега покрива површина трипати поголема од Франција, пренесува „Гардијан“.

Авторот на проектот „Оушн клинап“, Бојан Слат, на „Твитер“ напиша дека направата, која е подолга од 600 метри, успешно ја завршила својата прва акција за чистење на отпадот од Пацификот.

Машината може да собира отпад со различни големини, од отфрлени мрежи и гуми од возила до ситни парчиња пластика.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот