X
 05.05.2018 Култура

Зошто оваа земја сѐ почесто забораваат да ја нацртаат на мапите на светот?


Зошто Нов Зеланд се изоставува од светските мапи е предмет на расправа и на „Редит“. Сега туристичката организација на Нов Зеланд одлучила да стави крај на игнорирањето од страна на јавноста, па ја започнала кампањата #getNZonthemap.

Пристигна и интересен видео-клип во кој глумат премиерката Жакинда Арден и познатиот комичар Рис Дарби, а во него зборуваат за глобалниот заговор против оваа далечна земја.

Најпрво се сомневаат дека сето ова е „масло“ на Австралија и неколку други земји  кои би имале корист од исчезнувањето на Нов Зеланд од мапата. Погледнете го видеото.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура