X
 05.05.2020 Култура

Листа со виртуелни тури што може да ги следите бесплатно

На интернет може да се најдат многу виртуелни тури од музеи, туристички атракции и локации за кои обично се плаќа билет да се погледнат во живо. Многу од нив станаа бесплатни во последниве месеци поради пандемијата на коронавирусот. Во продолжение следува листа со виртуелни тури кои може да ги следите од својот дом.


Фото: Pixabay

Бесплатни тури во музеи

Британски музеј, Лондон

Уметнички институт во Детроит, САД

Музеј „Џорџија О'Киф“

Музеј „Гети“

Музеј на уметноста во Атланта

Музеј „Лувр“, Париз

Музеј на уметноста „Метрополитен“

Музеј на уметноста во Бостон

Музеј на современа уметност, САД

Музеј на НАСА

Национален музеј на американските воздухопловни сили

Национален музеј за женска историја, САД

Државен музеј во Амстердам, Холандија

Национален природонаучен музеј „Смитсонијан“, САД

Музеј „Тисем-Борнемиса“ во Мадрид, Шпанија

Музеј „Ван Гог“

Музеј во Ватикан

Мистериозната куќа во Винчестер

Бесплатни тури од луна-паркови

„Леголенд“, Флорида

„Морски свет“, Орландо

„Светот на Волт Дизни“

Бесплатни тури од зоолошки градини и аквариуми

Зоолошка градина во Атланта

Зоолошка градина во Синсинати

Аквариум во Џорџија, САД

Зоолошка градина во Хјустон

Аквариум во заливот Монтереј

Национален аквариум во Балтимор

Зоолошка градина во Сан Диего

Аквариум „Шед“, Чикаго

Автор: Лори Диксон
Извор: rd.com 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура