X
 05.05.2020 Култура

Објавени добитниците на Пулицеровата награда

Вчера беа објавени 15 добитници на Пулицеровата награда во 15 новинарски и седум категории на книга, драма и музика.

Ова се добитниците на Пулицеровата награда за 2020 година:

Новинарство

Известување за ударни вести

Персоналот на „Куриер-џурнал“  - Поради брзото покривање на стотици помилувања во последен момент од гувернерот на Кентаки, покажувајќи како процесот беше обележан со расни разлики и кршење на законските норми.

Истражувачко новинарство

Брајан М.Розентал од „Њујорк тајмс“

 - За откривањето на случувањата во такси-индустријата во Њујорк, што покажа како позајмувачите профитирале од предаторски заеми што им го уништиле животот на возачите од ранлива категорија. Истражување што на крај довело до државни и федерални истраги и реформи.


Појаснувачко известување

Персоналот од „Вашингтон пост“  - За пионерската серија што со научна јасност ги покажа сериозните ефекти на екстремните температури на планетата.

Локално известување


Персоналот на „Балтимор сан“  - За влијателното известување за профитабилната, неоткриена финансиска врска помеѓу градоначалникот на градот и системот на јавни болници што таа помогна да се надгледува.

Национално известување


Т. Кристијан Милер, Меган Роуз и Роберт Фатуречи од „ПроПублика“ - За нивната истрага за 7. флота на Америка по серија смртоносни поморски несреќи во Пацификот.

Доминик Гејтс, Стив Милетич, Мајк Бејкер и Луис Камб од „Сиетл тајмс“  - За пионерските приказни што ги изложија недостатоците во дизајнот на „боинг 737 Макс“, што доведе до две смртоносни авионски несреќи и го откри неуспешниот надзор на владата.

1
Фото: Pulitzer.org

Меѓународно известување


Персоналот на „Њујорк тајмс“  - За приказните што го изложија режимот на Владимир Путин.

Фотографии од ударни вести

Фотографите од „Ројтерс“  - За фотографиите од Хонг Конг додека граѓаните протестираа против кршењето на нивните граѓански слободи и ја бранеа автономијата на регионот од кинеската влада.

Писма, драма и музика

Драма

„Strange Loop“, Мајкл Р. Џексон  - Мјузикл што го следи креативниот процес на уметникот, трансформирајќи ги прашањата за идентитетот, расата и сексуалноста што некогаш го турнале до маргините на културниот мејнстрим во медитација за универзалните човечки стравови и несигурности.

Биографија

„Sontag: Her Life and Work“, Бенџамин Мосер  - Авторитативно дело што ги прикажува генијалноста и хуманоста на писателката заедно со нејзината зависност и непостојан ентузијазам.

Поезија


„The Tradition“, Џерико Браун

Музика

„The Central Park Five“, Ентони Дејвис  - Храбро оперско дело што ја претвора современата неправда во нешто емпатично и надежно.

Пулицеровата награда се смета за највисокото признание во областа на новинарството, литературата и музиката, а ја доделува Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк.

Наградите се доделуваат секоја година и се распоредени во 21 категорија. Победниците добиваат парична награда, додека победникот во категоријата за новинарство добива златен медал.

Наградата ја воспоставил унгарско-американскиот новинар и издавач Џозеф Пулицер.


За другите добитници на Пулицеровата награда можете да прочитате ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура