X
 09.09.2017 Култура

100-те најдобри американски филмови на сите времиња

film

Прво забава, а потоа уметност - отсекогаш тоа бил американскиот начин кога станува збор за филмот. И како останатиот дел од светот гледа на ова, особено со оглед на љубовта на Франција кон Џери Луис, опсесијата на Германија со Дејвид Хаселхоф и заљубеноста на Кина во Николас Кејџ?

Во оваа листа на 100-те најголеми американски филмови, Би-би-си анкетира 62 меѓународни филмски критичари за да го открие нивното мислење за тоа кои се трајните придонеси на кинематографската култура во Америка. Условот бил филмовите да се финансирани од американски компании, а режисерите би можеле да се од други земји.

TУКА можете да ги погледнете 100-те најдобри филмови на сите времиња, а ова се првите 10:

10. The Godfather Part II (Франсис Форд Копола, 1974)
9. Casablanca (Мајкл Куртиз, 1942)
8. Psycho (Aлфред Хичкок, 1960)
7. Singin’ in the Rain (Стенли Донен и Џин Кели, 1952)
6. Sunrise (Фидрих Вилхем Мурнау, 1927)
5. The Searchers (Џон Форд, 1956)
4. 2001: A Space Odyssey (Стенли Кјубрик, 1968)
3. Vertigo (Aлфред Хичкок, 1958)
2. The Godfather (Франсис Форд Копола, 1972)
1. Citizen Kane (Орсон Велс, 1941)

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура