X
 05.06.2020 Живот

Фотографии што ја прикажуваат другата страна на протестите во САД

Веќе неколку дена САД се соочуваат со протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Градовите низ САД воведуваат полициски час, а државите ги активираат членовите на Националната гарда во обид да ги смират демонстрантите, но тие и понатаму изразуваат болка и гнев поради убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец.

И додека постојат многу прашања, на пример, што ќе се случи со полицајците вклучени во инцидентот со Џорџ Флојд, кои ќе останат неодговорени, едно е сигурно: барањето правда и крајот на полициската бруталност против Афроамериканците ја обединија целата земја.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: Twitter | Facebook
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот