X
 05.10.2018 Живот

Казна за оние кои преминуваат улица зјапајќи во телефонот

Пешаците во Литванија кои зависат од телефоните, во иднина ќе мораат да водат сметка дали ќе шетаат по улица со мобилниот в рака бидејќи по новоусвоените одредби, ги очекуваат казни со кои оваа балтичка земја се обидува да ги спречи несреќите во сообраќајот.

Забраната ќе почне да важи од следниот месец, а предвидената казна за разговор на мобилен на улица е 40 евра.

-Пешаците не смеат да користат мобилен телефон пред да зачекорат на улица или додека ја преминуваат - истакна министерот за транспорт, Рокас Масиулис, на состанокот на литванската влада.

Слична мерка минатата година беше воведена и во Хонолулу, иако управата на главниот град на Хаваи забрани само гледање во мобилниот телефон додека се преминува улица, но не и телефонски разговори.

Минатата година во Литванија загинале 68 пешаци, кои на улица биле усмртени од автомобили или мотори.

Според најновите официјални податоци, според смртност на пешаци меѓу семјите-членки на ЕУ, Литванија е на третото место, веднаш по Романија и Летонија.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот