06.02.2024 Живот

Ќерка ми го виде братучедот со раскрвавено колено, па оттогаш не сака да игра со него и не сака да одиме таму. Што да направам?

Мајка сум на дете од речиси 3 години. Имам брат со две машки деца на возраст од 9 и 4 години. Еден ден бевме кај мајка ми на гости кога едниот внук си дојде со повредено колено кое малку крвавеше бидејќи паднал од велосипед. Ќерка ми некако многу страшно си го сфатила тоа и оттогаш не сака да контактира со никој од нив, не сака да одиме таму и уште при доближување до самата порта плаче. Пробав да ја внесам иако не сакаше, цел саат плачеше додека не си тргнавме дома, а не се ни качи во куќата. Не сака ни да си игра со братучедите, а порано не можевме да ги сопреме. Не сака ни тие да доаѓаат кај нас. Ве молам за помош, очајна сум.

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк

Живот