X
 06.07.2017 Живот

Мапа на сите африкански јазици

Неодамна беше објавена мапа на која се прикажани африканските јазици што се зборуваат на континентот.

Основни јазици во Африка се арапски, француски и англиски, благодарение на колонизацијата, но најчестите африкански јазици се свахили, амхарик, јоруба и оромо.

Свахили е најзборуваниот јазик, а го говорат 100 милиони луѓе. Тој е официјален јазик во Танзанија, Кенија и во Уганда, но исто така се зборува и во Руанда, Бурунди, Јужна Сомалија, Етиопија, Мозамбик и Коморос.

Погледнете ја интересната мапа.

фото извор: reddit/AJgloe
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот