X
 22.07.2017 Живот

Скопје меѓу најевтините градови за живеење во светот

Скопје е меѓу најевтините градови за живот.

скопје

Не сакате да трошите многу пари за храна? Сакате да живеете поскромен живот? Ја мразите вашата недоволно платена работа? Откриен е најевтиниот град во светот за живеење, и тоа се одлични вести за сите што сакаат да се преселат.

Инвестициско-консултантската група „Мерсер“ неодамна го објави истражувањето за трошоци за живот и ги претстави 17. најевтини градови за живот во светот.

Истражувањето ги одредило резултатите со испитување на валутните флуктуации и општата инфлација на основните стоки.

Не изненадува тоа што повеќето од најевтините градови се наоѓаат во Африка и во Источна Европа. И покрај „вообичаените осомничени“, тие нема да останат евтини поради растот на населението и економиите во развој.  Нашиот главен град, Скопје, се најде на 11. место поради високата стапка на невработеност, поради што се намалени трошоците за живот.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот