X
 07.02.2021 Живот

Ѕирнете во внатрешноста на малечка куќичка во шума со соба за чај и внатрешна лулашка

Соба за чај, тавани високи 5 метри и внатрешна лулашка се само неколку од погодностите што ги нуди оваа шармантна малечка куќичка во шумата Свананоа, Северна Каролина.

Малата куќа, соодветно наречена „Нук“ (анг.The Nook - скришно место, ќоше), е опишана како колекција приказни за културната и личната историја, екологијата и занаетчиството. Доволно е да се каже дека ова место ви нуди чувство како да сте во куќа од бајките.

„Нук“ е дело на фотографот Мајк Белем, кој побарал помош од дизајнерското студио „Шелтер колектив“ за да ја изгради оваа мала кабина. Секој аспект бил исткаен, обликуван и создаден со рака. Куќарката од 37 метри квадратни иако е релативно мала, е прилично моќна. Има кујна, дневна, бања, агол за спиење со голем кревет и две простории - една за забава, друга за чај.Во куќата се наоѓа и внатрешна лулашка, сместена во дневната, поставена точно пред големите прозорци.


Сè на сè, малата куќа е светла и пространа. Осветленоста може да се припише на големите прозорци и лизгачката стаклена врата. Надворешноста е изградена од чемпрес и има елементи како црн орев и локална граѓа.


Извор: Apartmenttherapy.com
Фото: Mike Belleme/Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот