X
 07.03.2024 Живот

На сликар од Делхи му биле трансплантирани две раце

Сликар кој ги загубил двете раце во трагична несреќа повторно ќе ја држи четката благодарение на хируршката извонредност на група лекари од Делхи и ветувањето за донација на органи од страна на една жена, која со својата благородна постапка им ги трансформирала животите на четири лица.

Четириесет и петгодишниот сликар, чиј случај е првата успешна билатерална трансплантација на рака во Делхи, веќе е пуштен од болницата „Сер Ганга Рам“. Тој ги загубил двете раце во железничка несреќа во 2020 година и не гледал спас за својата ситуација.

Но, чуда се случуваат. Мина Мехта, вработена во познато училиште во Јужен Делхи, која била прогласена за мозочно мртва, го спасила 45-годишникот бидејќи во текот на животот одлучила нејзините органи да бидат донирани.

Нејзиниот бубрег, црн дроб и рожницата ги трансформирале животите на уште тројца, а нејзините раце повторно ги оживеале соништата на сликарот.

 Но, ова не би било возможно без напорната работа на тимот на лекари што ја извршиле задачата.

Операцијата, која траела повеќе од 12 часа, вклучувала поврзување на секоја артерија, мускул, тетива и нерв помеѓу рацете на донаторот и рацете на примателот.

Извор:Ndtv.com

Фото: YouTube screenshot

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот