X
 07.06.2023 Култура

Најдобрите книги во претходниот милениум според корисниците на „Гудридс“

Онлајн платформата за книжевност „Гудридс“ состави листа со најдобрите книги напишани во претходниот милениум. Листата била составена со помош на оцени од читателите.

Критериумот за гласање бил едноставен: книгата мора да биде објавена помеѓу 1000 и 1999 година. Листата е составена од 100 книги, а во продолжение се првите 10.

Најдобрите книги објавени во претходниот милениум

1. „1984“ - Џорџ Орвел
2. „Хамлет“ - Вилијам Шекспир
3. „Животинска фарма“ - Џорџ Орвел
4. „Гордост и предрасуди“ - Џејн Остин
5. „Да се убие птицата подбивница“ - Харпер Ли
6. „Господар на прстените“ - Џ. Р. Р. Толкин
7. „Храбар нов свет“ - Олдос Хаксли
8. „На Запад ништо ново“ - Ерих Марија Ремарк
9. „Божествена комедија“ - Данте Алигиери
10. „Магбет“ - Вилијам Шекспир

Целата листа можете да ја најдете овде.

Извор: 24sedam
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура