07.07.2023 Живот

Објавени се финалистите на натпреварот „Најдобар астрономски фотограф“ за 2023 година

Енергична поларна светлина, неверојатни сончеви блесоци и блескави маглини се само некои од небесните фотографии што се најдоа во потесниот избор за астрономски фотограф на годината за 2023 година.

Ова издание на натпреварот доби над 4.000 пријавени од 64 земји. Сега стручната комисија ги објави финалистите, кои треба да почекаат до септември за да видат кој ќе биде победникот.

Победничките фотографии, заедно со изборот на исклучителни фотографии од потесниот круг, потоа ќе бидат изложени во Националниот поморски музеј. Многумина, исто така, ќе ја имаат честа да бидат вклучени во книгата Астрономски фотограф на годината.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Mymodernmet.com