X
 07.10.2015 Култура

Првата јапонска фото-репортерка се` уште работи на 101 годинаЦунеко Сасамото е првата фото-репортерка во Јапонија. Таа била родена на 1 септември во 1914 година и е една од најстарите фотографи во земјата. Иако со скршени рака и нозе од минатата година, Сасамото сè уште работи и прави фотографии. Таа станала просефионален фотограф на 25 години, а вниманието на своите фотографии го привлекла за своите дела од Јапонија пред и по војната.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура