X
 08.04.2023 Живот

Нилс Болин - пронаоѓачот на модерни појаси кој спаси милион животи

Во 1958 година инженерот за безбедност Нилс Болин добил задача да создаде појас за автомобил што ќе функционира.

Пред тоа безбедносните појаси биле дизајнирани така што предизвикувале сериозни повреди на стомакот или вратот на патниците во случај на несреќа.

Но, не биле сите задоволни од изумот на Нилс.


Извор: BBC
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот