X
 08.05.2019 Живот

Ќе се изненадите - фотографии што го покажуваат родителството во минатото

- Во мое време пешачевме 8 километри за да стигнеме до училиште на температури под нула. А не како разгалените дечишта денес! - ова е коментар што речиси сите сме го слушнале од постар роднина, а кој се однесува на денешните деца и нивните паметни телефони, глупава музика и родители кои не можат да кажат „не“ на кое било нивно барање.

Всушност, овој коментар е точен. Иако светот можеби изгледа поопасно место денес, децата од претходните генерации мораа сами да си измислуваат забава, да научат да се грижат за себе уште на помала возраст и да преземат многу поголеми ризици. Родителите немаа интернет што би можел да им помогне со секој мал проблем и не чувствуваа вина што на децата им даваа преголема слобода за да научат од сопствените грешки.

Овие фотографии се доказ колку родителството во минатото е поинакво од родителството денес.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот