X
 08.07.2017 Наука

Патување од Сонцето до Јупитер со брзина на светлината

Алфонс Свинихарт создаде видео кое покажува колку „брзо“ би било патувањето од Сонцето до Јупитер за еден фотон. Еден краток „скок“: само 807 милиони километри, на половина пат низ нашиот Сончев систем. Под „брзо“ се мисли на брзината на светлината - брзина за која многумина веруваат дека е најбрзото нешто со кое може да се патува

Потребни се:

3:12 минути за да стигне до Меркур
6:00 минути за да стигне до Венера
8:18 минути за да стигне до Земјата
12:39 минути за да стигне до Марс
43:16 минути за да стигне до Јупитер

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука