X
 09.07.2021 Живот

Вработените во „Мајкрософт“ ќе добијат пандемски бонус од 1.500 долари

Американската технолошка компанија „Мајкрософт“ планира да им додели на вработените таканаречен „пандемски бонус“ во вредност од 1.500 долари годинава. Бонусот ќе се доделува поради уникатната и предизвикувачка фискална година што штотуку ја заврши компанијата, стои во интерно соопштение видено од „Верџ“.

Бонусот ќе им биде доделен на вработените во САД и во странство, а ќе го добијат сите освен претседателите и потпретседателите, вклучувајќи ги и работниците со половина работно време и хонорарците.


Фото: Pixabay

„Мајкрософт“ има 175.508 вработени низ светот, но тука не се вклучени вработените во подружниците на компанијата, како „Линкдин“.

Иницијативата ќе ја чини компанијата околу 200 милиони долари, што е помалку од приходите што ги прави „Мајкрософт“ за два дена.

Минатата година „Фејсбук“ им додели пандемски бонус од 1.000 долари на своите вработени, а „Амазон“ им додели бонус за одмор во вредност од 300 долари на вработените што биле изложени на најголем ризик од заразување со коронавирусот.

Извор: The Verge
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот