X
 22.04.2020 Култура

Книжарница со креативна понуда успева да продолжи со работа за време на пандемијата

Книжарниците низ светот наоѓаат креативни начини да продолжат со работа за време на пандемијата. Некои се фокусираат на онлајн-продажбите, а други се промовираат на други начини. Една книжарница во Колорадо, САД, им испраќа торби со книги на своите потрошувачи.


Фото: Pixabay

Сопствениците на „Тридент букселрс енд кафе“ морале да ја затворат книжарницата во март. Наместо целосно да престане со работа, продавницата почнала да им испраќа книги на своите посетители. Книжарницата има понуда со која за 50 долари испраќа торба со книги одбрани од вработените во книжарницата.

Кога ја одбираат понудата, купувачите може да одберат категории кои им се омилени, а книжарницата ќе им испрати четири до шест книги од одбраните категории. Во торбата со книги има и чај или кафе, според изборот на купувачот.


Фото: Pixabay

Вработените во книжарницата ги доставуваат торбите со книги со велосипед, а носат заштитни ракавици и маски. Откако почнала промотивната понуда книжарницата продала стотици торби со книги.

Автор: Мишел Дебчак
Извор: mentalfloss.com 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура