10.03.2024 Наука

Истражувачите создаваат синтетички човечки мини-срца за да ги проучуваат вродените болести на срцето

Благодарение на напредокот во развојот на патентирани синтетички срца слични на човечките, создадени првпат во државата Мичиген, истражувачите можат да ги проучуваат развојот на човечкото срце и вродените срцеви заболувања во многу прецизни модели. Ова го олеснува развојот на нови терапии и фармацевтски препарати за лекување различни болести поврзани со срцето – и тоа токму за време на одбележувањето на Американскиот месец на срцето (февруари).

Слични по големина и развој на човечките срца од фетус, овие мини кардијални органоиди стануваат сè покомплексни и пореални. Истражувачкиот тим на МСУ, кој ги создаде мини-срцата, првпат ги објави своите наоди во 2020 година.

Ајтор Агире, вонреден професор по биомедицинско инженерство и раководител на Одделот за развојна и биологија на матични клетки на Институтот за квантитативни здравствени науки и инженерство на МСУ, објаснува дека воведувањето реални модели е од суштинско значење за откривање ефективни и клинички преносливи решенија за кардиоваскуларните болести. Се проценува дека 21 милион смртни случаи годишно се поврзани со оваа состојба, вклучувајќи нарушувања на срцето и крвните садови.

- Иако се смета дека 90 отсто од кардиоваскуларните болести можат да се спречат, тие станаа водечка причина за смрт во развиениот свет. Благодарение на напредокот во технологиите за матични клетки и биоинженерството, можеме да создаваме и да ги проучуваме човечките срца. Ова ќе ги револуционизира медицинските пристапи за лекување и превенција на срцеви заболувања, како и вродени состојби, со тоа што ќе ни помогне да ги разбереме механизмите на болеста - вели Агире.

Агире објаснил дека фармацевтските компании ќе ги повлечат лековите од пазарот ако се открие дека предизвикуваат кардиотоксичност. Можноста однапред да се предвиди токсичноста може да заштеди пари, време и да го намали ризикот од неуспех на лекот.

Мини срцевите органоиди биле развиени со донирани возрасни плурипотентни матични клетки. Нивната клеточна сложеност и физиолошка релевантност овозможуваат проучување на развојот на човечкото срце и болестите до досега невиден степен.

- Создадовме модел кој ги користи овие органоиди за да ги проучува ефектите од дијабетесот кај мајката во секоја фаза од развојот на феталното срце. Ова е дефиниција за прецизна медицина. Можеме да ја искористиме науката за да ја направиме клиничката практика попрецизна - вели Агире.

Извор: Okvir.net

Фото: Freepik