X
 10.12.2018 Живот

Сопствениците на кучиња се имуни на депресија

Сопствениците на кучиња се поотпорни на кардиоваскуларни заболувања, а поседувањето таков миленик е добро за здравјето и за расположението, открива неодамнешно истражување спроведено во Шведска.


Фото: Pixabay

Во истражувањето учествувале речиси четири милиони лица на возраст меѓу 40 и 80 години. Претходните истражувања потврдија дека сопствениците на кучиња не страдаат од депресија и оти нивните пријатели на четири нозе им помагаат доколку одлучат да се изолираат од светот.

Сопствениците на кучиња подобро реагираат на стрес, имаат поголема физичка активност и значително помало ниво на холестерол во организмот.

Сепак, важно е и која раса на куче ќе се одбере, а најмногу се препорачува златен ретривер.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот