X
 11.01.2022 Живот

Неверојатната убавина на Фарските Острови низ фотографии

Постојат некои делови од нашата планета кои изгледаат како да излегле од бајка, каде што може да се очекува да се најдат самовили, хобитот Билбо Багинс или нимфи.

Такво место се Фарските Острови. Огромни зелени ливади, драматични ридови и карпи би можеле да го маѓепсаат секој патник. Природната убавина на овој оддалечен архипелаг во северниот дел на Атлантикот секако го маѓепса фотографот на пејзажи Лазар Гинчин, чии слики од островите се прозорец кон бујниот свет.

На 320 километри северозападно од Шкотска, островите зафаќаат површина од 1.399 квадратни километри со население од нешто повеќе од 53.000 луѓе. Тие се автономна територија на Данска со долга историја на нордиско населување. Островите се изненадувачки благи бидејќи заливот ги држи под контрола екстремните температури. Тие имаат разновиден екосистем во стил на тундра со многу растенија, малку дрвја и многу видови морски птици. Токму во овој пејзаж Гинчин патувал во потрага по она што тој го нарекува „уметност во живо“.

Како уметнички фотограф, Гинчин бара величествени погледи - или „уметност во живо“ - кои ги доловува со својата камера.

Трансформирани во висококвалитетна ликовна уметност, овие фотографии служат како прозорци кон светот. Длабочината и деталите се целите на Гинчин, кој почнал да се занимава со фотографија на пејзажи уште додека бил млад и живеел во Бугарија. Гинчин фотографирал шуми од трепетлика, пустински кањони и зајдисонца.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Mymodernmet.com
Фото:  Lazar Gintchin | Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот