X
 14.09.2021 Живот

Убавината на океанот прикажана преку натпреварот „Најдобра океанска фотографија“

Океанот е мистично место. Никој не знае што има во него. Какви суштества живеат таму, какви изгубени цивилизации се на дното. Некои луѓе навистина се плашат од тој непознат и неистражен свет; сепак, може да биде многу убав и прекрасен. Да не зборуваме дека е од витално значење за нашиот опстанок.

Наградите за најдобра „Океанска фотографија“ ја прикажуваат убавината на нашите океани. Фотографите од целиот свет испратија прекрасни фотографии што би можеле да бидат победници на натпреварот во 2021 година.

Целта на натпреварот е да ја покаже важноста на зачувувањето на морскиот свет и животната средина. Наградите се поделени во шест категории, од кои секоја ќе има свои победници, покрај севкупниот победник.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: Oceanphotographyawards.com | Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот