X
 11.06.2021 Забава

Фотонатпреварот „Биг пикчр“ ги открива најдобрите фотографии од природата

На сите ни се неодоливи фотографиите од миленичињата додека спијат или од прекрасна шарена пеперутка во паркот.

Сакаме да имаме спомен од она што сме го сметале за убаво или интересно. Но, постојат луѓе што фотографираат со сосема друга цел.

Луѓето кои ја испраќаат својата работа на натпреварот за фотографија од природниот свет „Биг пикчр“ одат чекор подалеку и се обидуваат да ја направат вистинската слика во вистинското време. Иако има парична награда за победникот, натпреварот се надева дека овие фотографии ќе ги инспирираат луѓето да ја заштитат и зачуваат нашата планета.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: Big Picture
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава