X
 12.01.2021 Живот

НАСА ги објави најубавите фотографии од планетата Земја за 2020 година

НАСА ги објави најдобрите 20 фотографии направени од астронаутите што живееле и работеле на Меѓународната вселенска станица во текот на 2020 година.

Во ноември организацијата ја прослави 20-годишнината од постојаното човечко присуство на вселенската станица, која досега беше домаќин на 242 луѓе и повеќе од 3.000 научни експерименти.

- Мажите и жените што живеат и работат на Меѓународната вселенска станица секоја година прават илјадници фотографии од нашата планета, па ги замоливме луѓето од вселенскиот центар „Џонсон“ да ги издвојат омилените од 2020 година - велат од НАСА.


Извор: Lonely Planet
Фото: NASA
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот