X
 12.02.2020 Технологија

Хотел користи роботи за поголема безбедност од коронавирусот

Еден хотел во Шангај „вработил“ роботски персонал поради избивањето на новиот коронавирус.

Роботот користи паметна технологија, а главната цел е да се ограничи контактот помеѓу луѓето и на тој начин да се спречи можноста за ширење на вирусот, објави кинеската новинска агенција Синхуа.

Корисниците можат да резервираат соба преку новиот систем, а дури и самите можат да извршат чекирање во собата откако апаратот ќе им ја измери телесната температура.

Послугата во собата им носи заштитни маски и средство за дезинфекција на рацете. Ако им е потребно нешто, обезбеден им е робот за послуга во собата.Извор: Nezavisne.com
Фото: Printscreen/Youtube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија