X
 12.07.2018 Здравје

Oпасните болести што демнат во пештерите

Докторите ги ставија во карантин момчињата што беа извлечени од тајландската пештера поради заразните организми со кои можеби се сретнале под земја. На кои болести би можеле да бидат изложени и колку се тие сериозни?

Засега момчињата се наоѓаат во стерилни изолирани простории, каде што единствениот контакт што им е дозволен е преку стаклена бариера. На нивните семејства им било кажано дека гушкањето и допирањето се забранети во периодот кога поминуваат низ низа тестови. Дури и ако им е дозволено, првата средба ќе биде на растојание од два метра и нивните родители ќе мора да носат заштитни костими. Зошто лекарите спроведуваат толку екстремни мерки на претпазливост?


Прочитајте повеќе на Деца.мк


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје