12.07.2021 Здравје

Микроорганизмите се како пуштени од кафез, не паничете, туку следете ги настинките кај децата

Паниката што се крена со случаите на болни деца во Гевгелија не треба да ги загрижува родителите и не е состојба за кревање паника, порачува епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, анализирајќи ги најновите случувања со појавата на инфекциите на респираторен синцицијален вирус кај најмалите.
Даниловски посочува дека за време на рестриктивните мерки не постоеше можност децата да се изложат на овие микроорганизми. Откако се релаксираа мерките, децата – не поседувајќи одбрана – се соочија со овие мали натрапници. И масовно се разболуваа. Се наруши еколошката рамнотежа!

Смета дека тоа се нормални појави во ситуација кога на пандемијата ѝ се избројани деновите, исто како што после бура, сѐ уште има бранови – додека не настапи „бонаца“.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Здравје