X
 12.08.2019 Економија

17.000 странци работат во услужна дејност во Хрватска

Според податоци на хрватското министерство за внатрешни работи, во моментов има 17.381 странец што работат во туризмот, а најголем број работни дозволи им се издадени на лица од БиХ. Оваа сезона дури 6.262 Босанци се вработени во хрватскиот туризам.

Следуваат државјани на Србија со 5.982 дозволи и на Македонија со 2.791 дозвола.

Во туризмот на Хрватска легално се вработени 553 косовски државјани, 432 украински државјани, 247 црногорски државјани, 227 албански државјани, 121 тајландски државјанин и 117 индиски државјани.

Бројот на странски работници во Хрватска е многу поголем од бројот на издадени работни дозволи, јавуваат хрватски медиуми.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија