X
 13.04.2015 Наука

Како печурките можат да го спасат светот?

Во овој ТЕД говор научникот Пол Стаметс ги презентира начините за тоа како мицелиум габите можат да помогнат да се спаси универзумот: преку чистење на загадената почва, преку правење на инсектициди, преку лекување на големи сипаници, па дури и лекување од грип.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука