X
 13.04.2019 Живот

Психолошки факти што може да ви ја откријат вистината за животот

Човечката психологија е нешто за кое сè уште не знаеме многу работи. Научниците едвај ја „изгребале“ површината. Но, веќе знаеме за начините со кои можеме да ја подобриме нашата самодоверба, едноставно гледајќи фудбалски натпревар, да ја зголемиме креативноста или да ги зголемиме шансите за градење успешен однос.

Ова се најневеројатните психолошки факти од кои ќе научите нешто за себе.

1. Просечен ученик во 21 век има исто ниво на анксиозност како пациент во ментална институција на почетокот на 50-тите години

Секоја деценија расте анксиозноста кај децата и возрасните, најчесто затоа што не ги чувствуваме општествените ограничувања, затоа што сакаме многу работи, како богатство и совршена врска, и имаме нереални идеи за тоа како треба да изгледаме и како треба да се однесува нашиот партнер.

2. Потребни се само 3 часа за да убедете личност дека извршила убиство


Дури и не е потребно насилство за да го направите ова. Сето тоа може да се случи во пријателска атмосфера и разговор што изгледа како интервју.

3. Ако сакате да пронајдете љубов, земете куче кога одите на состанок

Ако на состанок се појавите со куче, вашите шанси за успех се зголемуваат, и тоа многу. Луѓето имаат поголема доверба кога ѝ приоѓаат на привлечна личност со куче покрај неа.

4. Омилената песна е онаа што личноста ја поврзува со важен настан од животот


Песните што ги сакаме обично се поврзуваат со некоја лична приказна што ја имаме, или личност или емотивен настан.

5. Некои луѓе се плашат од среќа

Стравот да се биде среќен е присутен кај многу луѓе што имале некаква лична трагедија во време кога биле среќни. Затоа, тие потсвесно очекуваат нешто лошо од среќните моменти, па затоа постојано ги избегнуваат.

6. Нивото на стрес кога човек ќе го изгуби телефонот е сличен на стресот при терористички напад


Иако најстресните настани за луѓето се смртта на саканата личност и затворска казна, стравот од губење на паметниот телефон или пропуштање воз/автобус поради доцнење е сличен на стресот доживеан во терористички напад. Топ-5. најстресни ситуации исто така вклучуваат природни катастрофи (пожар, поплава), отпуштање и сериозна болест.

7. Пишувањето дневник може да ви го подобри здравјето


Луѓето што имаат нарушувања во исхраната или страдаат од депресија може да имаат корист од пишувањето дневник. Пишувањето дневник може да го подобри вашиот имунолошки систем и да го направи посилен, полесно да се справите со стресот, па дури и да ги намалите симптомите на астма.

8. За да бидете креативни, не треба да имате добри идеи, треба да имате многу идеи


Истражувачите откриле дека ако луѓето се платени за бројот на предложени идеи, а не за квалитетот, резултатите се подобри. Но, само во случај ако имаат мала пауза. Рецептот за креативност е следниот: создајте колку што можете повеќе идеи, дури и најлошите, и потоа одете на прошетка или правете нешто сосема различно, во период од 20 минути. По паузата вратете ѝ се на задачата.

9. 20-минутна прошетка во паркот ќе ве направи посреќни

Контактот со природата прави да се чувствуваме посмирено и ни дава емоционална удобност.

10. Музиката во заднина ги намалува вашите креативни способности


Секоја мелодија или песна ја попречува вашата способност да бидете креативни, ако слушате додека работите.

11. За да запомните нешто, подобро е да го нацртате отколку да го напишете

Цртежот е поефективен за меморирање работи отколку фаќањето белешки. И не мора да бидете талентирани: дури и наједноставните слики може да ви помогнат подобро да ги запаметите работите.

12. Кога ќе победи вашиот омилен тим, ви се подобрува самодовербата

Луѓето сакаат да гледаат спорт со причина: има позитивно влијание врз нивната самодоверба. Секојпат кога победува вашиот омилен тим, вашето расположение драматично се подобрува. А кога губи, нема толку драстично влијание.

Исто така, подобро е да гледате спортски натпревари со други луѓе. Во тој случај радоста за победата се зголемува, а ако изгуби тимот, полесно е да се справите со загубата.

13. Планот Б ги намалува шансите за успех

Ако започнете нешто ново, на пример формирање компанија или ново работно место, не правете план Б, В, Г. Со самата помисла дека имате друга опција ги намалувате шансите за успех.

14. За да се натерате да направите промена, запрашајте се: „Дали ќе го направам ова?“

Ако сакате да се мотивирате да направите промени, на пример, да започнете диета, да престанете да пушите или да поминете повеќе време со вашето дете, немојте да си давате наредба како: „Ќе поминувам помалку време на интернет“, туку запрашајте се: „Дали ќе го направам ова?“ Ако не чувствувате внатрешен притисок и слободно можете да разговарате со себе, тогаш може да имате потреба да дејствувате. Според психологот Ибрахим Сенај, поставувајќи прашања, го терате умот да работи на создавање мотивација.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот