X
 13.11.2021 Живот

Уметнички дела инспирирани од климатските промени

Климатските промени се важна и инспиративна тема за сите, од сликари и музичари, преку скулптори и писатели, до архитекти и танчари. Со нив се занимаваат и познати претставници на седмата уметност - филмот.
Затоа ви претставуваме „7 за 1,5“: 1 слика, 1 песна, 1 скулптура, 1 книга, 1 зграда, 1 танцова претстава и 1 филм кои се создадени како предупредување за човештвото зошто треба да го запре зголемувањето на просечната глобална температура под 2 Целзиусови степени, или на околу 1,5.

Некои од нив, покрај образовната компонента, имаат и компонента за употреба и служат како средство за ублажување или приспособување на климатските промени.

1 слика: Бенкси, „Предмет на достапност“

benksi
Фото: Christie’s Images Limited 2021

Замислете за момент дека сте уличен уметник и дека планетата врие од ваши цртежи, мурали и слогани кои испраќаат недвосмислена порака: Луѓе, ајде да поправиме што може да се поправи! Замислете вашите дела да се продаваат на аукции за милиони американски долари. Сега замислете дека никој не го знае вашиот вистински идентитет и за него постојано се шпекулира.

Во ваква ситуација се наоѓа прославениот Бенкси. Една од темите во фокусот на неговата работа се климатските промени, почнувајќи од потонатиот, циничен графит „Не верувам во климатски промени“ во Лондон.

Во 2009 година Бенкси ископира масло на плато на германско-американскиот сликар Алберт Бјерштат од 1890 година, на кое е претставен Националниот парк Монт Рајнер. Ажурираната верзија на Бенкси ја вклучува реченицата „Достапно во ограничено време“ во долниот лев агол на сликата. Описот се однесува на фактот дека поради забрзаното топење на глечерите и лизгањето на земјиштето, оваа американска планина ги губи своите поранешни контури. Според процените, флората и фауната ќе се соочат со сериозни последици поради овој тренд.

1 песна: Пол Макартни, „Despite repeated warnings“
И покрај постојаните предупредувања, опасноста демне над нас, пее Пол Макартни, поранешен член на легендарната музичка група „Битлси“, во својата песна од 2018 година алудирајќи на глобалното затоплување, а пред сè на фактот дека скептичните носители на одлуки ги игнорираат апелите на луѓето. Одговорноста за влошувањето на состојбата им ја препишува ним, а во својата песна метафорично ги нарекува „капетан“.

Стиховите ги напишал, според сопствената исповед, инспириран од текст од јапонски весник за луѓето кои ги негираат климатските промени, со наслов „И покрај постојаните предупредувања, тие не нè слушаат“.

1 скулптура: Лоренцо Квин, „Поддршка“

skulptura
Фото: Instagram

Идејата за две џиновски раце кои излегуваат од водата на почетокот може да изгледа како сцена од романот на Мери Шели, но всушност е скулптура на скулпторот Лоренцо Квин, симболично наречена „Поддршка“, изложена на Биеналето во Венеција во 2017 година.

Поради својата специфична положба, градот на мостовите и гондолите, под влијание на климатските промени, е загрозен од покачувањето на нивото на морето. Инспириран од ова, Квин извајал раце високи 9 метри кои биле потопени во Големиот канал и позиционирани да го поддржат познатиот хотел.

И покрај тоа што на прв поглед предизвикува страв поради чувствителноста на ситуацијата, скулптурата „Поддршка“, во обид да ја држи зградата над водата, истовремено предизвикува чувство на надеж кај набљудувачите.

- Рацете имаат толку многу моќ - тие имаат моќ да сакаат, да мразат, да создаваат, да уништуваат - рече Квин истакнувајќи ја двосмисленоста на пораката што сакаше да ја испрати со „Поддршка“.

1 книга: Натаниел Рич, „Губење на Земјата: Деценијата во која речиси ги запревме климатските промени“

kniga
Фото: Amazon

Во втората половина на 20 век знаевме речиси сè што знаеме за климатските промени денес, но врз основа на помалку податоци: со штетни емисии ја нарушивме атмосферата на Земјата. Сепак, ситуацијата за решавање на проблемите беше поповолна. Греењето не беше толку високо, а штетата беше толку изразена. Како успеавме да ја спасиме Земјата во периодот од 1979 до 1989 година (а не успеавме), пишува Натаниел Рич.

1 зграда: Стефано Боери, „Боско вертикале“ во Милано

bosko
Фото: Instagram

Во превод од италијански „Боско вертикале“ значи вертикална шума и ова е најдобриот опис на необичните згради кои претставуваат дом на дрвјата, а истовремено обезбедуваат засолниште и за луѓето и за птиците.

Многу згради во светот тврдат дека се зелени, но многу од нив не ги исполнуваат сите критериуми како проект на архитектот Стефан Боери и неговото проектантско биро. Веќе две години хортикултурни експерти заедно со инженери проучуваат која вегетација е најпогодна за климатските услови во Милано. Нивното опсежно истражување беше крунисано со засадување повеќе од 900 дрвја, 5.000 грмушки и 11.000 цвеќиња распоредени на фасадите и терасите на објектите.

Според некои процени, „Боско вертикале“, благодарение на својот зелен фонд, годишно отстранува околу 20.000 килограми јаглероден диоксид од атмосферата. Покрај тоа што се протагонисти во смисла на намалување на стакленички гасови и загадување на воздухот, растенијата служат и за одржување на температурата на становите и канцелариите во лето и во зима, заштита од сонце и блокирање на силните ветрови. Вегетацијата е и заштитна бариера од градската бучава и прашина.

1 танцова изведба: Џоди Сперлинг, Танц на арктичкиот мразТанцот и движењето ги предизвикуваат емоциите на набљудувачот, исто како климатските промени: од страв и гнев преку надеж до страдање и резигнација. Имајќи го тоа на ум, Џоди Сперлинг, кореограф, танцува на сцената, улицата и мразот на Арктикот, залагајќи се за климатска правда и претставувајќи еден вид симбиоза на науката и уметноста.

Во текот на 2014 година Џоди имаше можност да му се приклучи на истражувачкиот тим на океанографот Роберт Пикарт цели 43 дена. Научниците ја истражувале врската помеѓу топењето на мразот и цветањето на фитопланктонот, а тие се возеле по Чукотското Море на Северниот Пол на мразокршач долг речиси 130 метри. Џоди додала уметничка вредност на оваа научна мисија.

Сигурно ви е позната изреката за кршење на мразот под вашите нозе. Преку нејзината кореографија Џоди сакаше да го претстави топењето предизвикано од порастот на просечната глобална температура. Завиткана во бело платно, таа прво танцува лесно придружена со музика во истиот ритам. Како што одминува времето, нејзините движења стануваат подраматични и посовремени, исто како музиката.

Промените на Арктикот тогаш беа едвај видливи, но сега, очигледно, сите ние доживуваме забрзани трансформации на животната средина, а не само оние оковани со мраз. Токму тоа е метафората на оваа танцова изведба.

Мразот на Арктикот се намали за 13 отсто во текот на деценијата, а особено загрижува тоа што најстариот и најдебелиот слој мраз падна за неверојатни 95% во последните 30 години. Доколку штетните емисии продолжат да течат, според Светскиот фонд за природата, овој поларен регион би можел да остане без мраз до 2040 година.

Она што се случува на Арктикот не останува на Арктикот. Топењето на мразот има далекосежни последици низ светот.

1 филм: Кристофер Нолан, „Интерстелар“
Не, во ниту еден момент во филмот „Интерстелар“ не се споменуваат климатските промени. Сепак, постапокалиптична дистопија во која луѓето се принудени да бараат алтернативни живеалишта во галаксијата поради падот на приносот на земјоделските култури на Земјата и гладот ​​се чини сосема можна под влијание на глобалното затоплување.

Човештвото моментално произведува доволно храна за сите 7,7 милијарди луѓе, но повеќе од една осмина од тој број, околу 950 милиони луѓе, гладуваат секој ден. Причината за тоа се сиромаштијата и нееднаквата распределба на храната.

Обединетите нации предвидуваат дека светската популација ќе се зголеми за 2 милијарди до средината на овој век. Според проекциите на истражувачите, одгледувањето култури во тој случај треба да се удвои. Само четири култури, пченка, ориз, пченица и соја, во моментов обезбедуваат две третини од калориите што доаѓаат од полето. Нивното семејство низ светот моментално стагнира.

Дали во иднина ќе можеме да произведуваме доволно храна? Спроведувањето адекватни решенија како одговор на овој предизвик може да донесе две придобивки: здравје на животната средина и решавање на проблемите со гладот.

Извор: Nationalgeographic.rs
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот