X
 13.11.2022 Живот

Ова се најубавите божиќни базари во светот

Се приближуваат новогодишните и божиќни празници, а многу европски и светски дестинации ќе привлечат туристи во тој период поради нивните божиќни базари.

Доколку сакате да посетите божиќен базар оваа година, компанијата „Планет круз“ состави листа со најдобрите божиќни базари во светот. Поголемиот дел од нив се во Европа, но има и во САД и во Канада.

Најдобри божиќни базари во светот

1. Зимско село во паркот „Брајант“, Њујорк, САД
2. Божиќен базар во Хајд парк, Лондон, Обединето Кралство
3. Божиќен базар во Торонто, Канада
4. Божиќни базари на „Спрус Медоус“, Калифорнија, САД
5. Божиќни базари во Јорк, Обединето Кралство
6. Божиќен базар на плоштад „Јунион“, Њујорк, САД
7. Божиќен базар во Франкфурт, Германија
8. Божиќен базар во Дрезден, Германија
9. Божиќен базар во Вроцлав, Полска
10. Божиќен базар во Краков, Полска.


Извор: Indy100
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот