X
 14.01.2021 Наука

Тихиот Океан е многу поголем отколку што мислите

Повеќето луѓе што сакаат географија знаат дека Тихиот Океан се наоѓа некаде помеѓу двете Америки и Азија и Океанија. Она што тие можеби не го знаат или не можат да го замислат е големината на оваа површина.

Видео објавено на каналот „Риал лајф лор“ на „Јутјуб“ помага да ја разбереме големината на најголемиот океан на Земјата. Најшироките точки на океанот се оддалечени речиси 19.800 километри. За споредба, би можеле да ставите 5 месечини во тој простор.

Во видеото се споредува големината на океанот со други огромни простори и тела, меѓу кои и Марс, чија површина е помала од површината на океанот.


Автор: Мишел Дебчак
Извор: mentalfloss.com
Фото: Screenshot/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука